Hlavní obsah
Děti v jednom z center v Ghaně. Foto: archív KORUNKY LUHAČOVICE

Korunka Luhačovice pomohla opuštěným dětem v Africe

KORUNKA LUHAČOVICE pomohla africkým dětem. Pomoc z České republiky čítala velké množství školních pomůcek a dárků pro všechny děti. Navíc nezisková organizace z Luhačovic předala na konci loňského roku prostřednictvím velvyslankyně v Ghaně Dity Fuchsové nadaci Chance for Children na místě 1000 amerických dolarů.

Děti v jednom z center v Ghaně. Foto: archív KORUNKY LUHAČOVICE
Korunka Luhačovice pomohla opuštěným dětem v Africe

Humanitární pomoc osobně v Ghaně předala ředitelka KORUNKY LUHAČOVICE a Léčebných lázní Luhačovice – Sanatorium Miramare Veronika Záhorská, která během pracovního pobytu v Africe zavítala do Drop-In Centra v Ghaně, které je jednou z aktivit Chance for Children.

Tam ji i velvyslankyni přivítal Amon Kotey, spoluzakladatel Chance for Children, a jeho kolegyně a lektorka centra Laura Müller ze Švýcarska.

„Navštívili jsme děti v učebnách a krátce jsme se s nimi pozdravili. V centru se nachází několik učeben, knihovna, počítačová místnost, kuchyň a jídelna, kde děti obědvají. Po prohlídce zařízení se k nám připojila Daniela Sodjah a Daniel Awuley Nartey, se kterými jsme hovořili o fungování centra a na konci setkání jsme jim předali dárcovské dary,“ upřesnila Veronika Záhorská s tím, že dárky, které vezla z České republiky a které dětem věnovali přátelé a podporovatelé KORUNKY LUHAČOVICE zabraly více než jeden velký kufr.

Finanční dar zvýšil tak rozpočet centra, v němž důležitou rozpočtovou kapitolou tvoří také poplatky za školné pro děti v domovech. Centrum v současnosti finančně podporuje celkem více než 150 dětí, z nichž většina je starší 6 let.

„Námi darované peníze, které v přepočtu dosáhly částky 25 500 korun, centrum využije na konkrétní pomůcky nebo na stravu pro děti," upřesnila Veronika Záhorská, ředitelka KORUNKY LUHAČOVICE a Léčebných lázní Luhačovice - Sanatorium Miramare z holdingu ROYAL SPA, který se na humanitární misi spolupodílel. 

Chance for Children svou činnost zahájila v roce 1999 a jejími zakladateli jsou Amon Kotey, který sám býval v Akkře dítětem ulice, Daniela Sodjah ze Švýcarska, která pro tento projekt žije od jeho začátku, a Daniel Awuley Nartey, který se připojil v roce 2006 po dokončení studií na univerzitě.

Jednou z hlavních činností organizace je monitoring „dětí ulice“ v jedné z částí Akkry, jejich výchova a výuka, identifikace jejich rodiny nebo příbuzných, udržování kontaktu mezi dítětem a rodinou apod. Organizace provozuje Drop-In Centrum a také dětské domovy v Hebronu.

Každý den do Drop-In Centra v Abossey Okai přichází na 45 dětí, aby se zde vykoupaly, najedly, účastnili se výuky a byly v kontaktu s ostatními dětmi a hráli si s nimi o přestávkách a během odpoledního programu. Mezitím probíhá identifikace života a rodiny jednotlivých dětí, jejich kontaktování a návštěva apod. To vše je posvěceno úřadem pro sociální záležitosti – v Ghaně totiž není bez posvěcení úřadů možné brát děti přímo z ulice. 

Dvojice dětských domovů pro chlapce a děvčata v Hebronu se nachází na předměstí Akkry. Zde žijí děti, které čekají na reintegraci zpět do rodiny, a v případě, že rodinu nemají nebo je pracovníkům centra neznámá, tak zde žijí, dokud nedokončí střední školu. V domovech v současné době žije asi 70 dětí, které navštěvují dvě místní školy. Po dokončení střední školy je dětem ze strany nevládní organizace NGO poskytnuta podpora pro další studium. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků