Hlavní obsah
Foto: Zlín Film Festival

Kolekce filmových klapek se představuje v Mladé Boleslavi

Již 22. ročník projektu Salonu filmových klapek, který je tradiční součástí doprovodného programu Zlín Film Festivalu, zavítal při své Klapka tour opět do Mladé Boleslavi. Unikátní umělecká díla od předních českých výtvarníků jsou k vidění v prostorách ŠKODA Muzea do 8. dubna.

Foto: Zlín Film Festival
Kolekce filmových klapek se představuje v Mladé Boleslavi

Symbolickým klapnutím zahájil výstavu mladoboleslavský výtvarník Jiří Valeš, který se ve své tvorbě zaměřuje na malování nočních historických měst starého kontinentu. Jeho letošní klapka zobrazuje polský Krakov a je jednou z nové kolekce filmových klapek, která čítá zatím 121 originálních děl.

„Mezi výtvarníky, kteří filmovou klapku povýšili na umělecké dílo, nechybí ani letos taková jména, jako je Kristián Kodet, Iva Hüttnerová, Jiří Slíva, Kateřina Miler a další významní výtvarníci,“ uvedl předseda správní rady Nadačního fondu ZLÍNTALENT Čestmír Vančura.

Mezi pravidelnými přispěvateli do Salonu filmových klapek jsou opět také Ivan Baborák, František Květoň a Miroslav Göttlich. „Všichni tři autoři přispívají svou klapkou pravidelně a  ještě žádný ročník nevynechali,“ dodal Čestmír Vančura.

Novinkou letošního ročníku jsou samostatné webové stránky Salonu www.salonfilmovychklapek.cz. Obsahují kompletní galerie klapek za všechny ročníky včetně profilů jednotlivých výtvarníků i filmových projektů, které Nadační fond FILMTALENT Zlín podpořil z výtěžku aukce.

Z Mladé Boleslavi pak Klapka tour zamíří do Olomouce, Brna a Zlína, kde kromě výstavy proběhne také tradiční aukce. Ta se letos uskuteční v neděli 26. května 2019 v Kongresovém centru ve Zlíně v době konání 59. ročníku Zlín Film Festivalu – Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež.

Výtěžek z dražby bude stejně jako v přechozích letech věnován na podporu autorských snímků studentů filmových škol a dalším začínajícím tvůrcům. V úterý 28. května dopoledne vybere Nadační fond FILMTALENT ZLÍN na základě soutěže projekty (výstavy, dokumentární, hrané a animované filmy), mezi které se výtěžek aukce rozdělí.

Za dosavadních 21 ročníků existence Salonu filmových klapek vzniklo přesně 2369 klapek, které byly vydraženy za celkem 32 934 600 korun. Historii této unikátní výstavy mapuje také unikátní publikace 20 Salon filmových klapek 1998 – 2017 Zlín, která vyšla v roce 2017 a podrobně představuje jednotlivé ročníky, zahrnuje kompletní přehled všech vytvořených klapek, komentáře výtvarníků i úspěšných dražitelů klapek a představuje také více než 350 projektů, které byly celkovou částkou přes 30 milionů korun z dražeb těchto uměleckých děl podpořeny.

Další informace na www.salonfilmovychklapek.cz

KLAPKA TOUR 2019:

Praha, Divadlo Hybernia / 12. 3. – 25. 3.

Mladá Boleslav, Škoda muzeum / 28. 3. – 8. 4.

Olomouc, Galerie Bohéma / 10. 4. – 25. 4.

Brno, Galerie Vaňkovka / 28. 4. –  9. 5.

Zlín, OZC Zlaté jablko / 13. 5. – 22. 5.

Zlín, Kongresové centrum / 23. 5. – 26. 5.

Veřejná aukce: Zlín, Kongresové centrum / 26. 5., 13 hodin

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků