Hlavní obsah
Foto: Ivana Kvasnicová

Kardinál Duka pět let pražským arcibiskupem

Před pěti lety, 10. dubna 2010, byl do funkce pražského arcibiskupa uveden Mons. Dominik Duka. Vystřídal tehdy kardinála Miloslava Vlka.

Foto: Ivana Kvasnicová
Kardinál Duka pět let pražským arcibiskupem

„Musíme si uvědomit, že to byl on, kdo položil základy organizace naší arcidiecéze, kdo zavedl projektové trendy a udal směr života církve s dosahem pro ekuménu i společnost na celá další desetiletí,“ řekl kardinál Duka.   

Mezi těmi nejvýznamnějšími milníky zmínil např. blahořečení čtrnácti pražských mučedníků (13. října 2012) a výročí 25 let od svatořečení Anežky České, které se stalo jedním ze symbolů revolučního roku 1989 (15. listopadu 2014). Z těch nedávných mělo velký význam setkání mládeže. 

Současný pražský arcibiskup klade rovněž důraz na rozvoj velikonočních oslav konaných v katedrále sv. Víta. Další z priorit je rozvoj aktivit vycházejících vstříc lidové zbožnosti resp. oblibě různých happeningů a veřejných akcí spojených s církevní tematikou

Veřejné akce:

V Centru Dominikánská 8 při klášteře sv. Jiljí v Praze bude uvedena repríza divadelního představení „František blázen“ o životě a smrti sv. Františka z Assisi (16. dubna od 19.30 hodin), uskuteční se debata nad tématem „Až na věky věků – církev a věčnost“ (23. dubna od 19.30 hodin). Pozvání přijali Jaroslav Brož a Jan Sokol.

Uslyšíte autorské čtení Anny Háblové a dalších vybraných současných básníků s názvem Spiritualita současné poezie (30. dubna od 19.30 hodin). V kostele Nejsvětějšího Salvátora se koná teologická konference s názvem „Žít tajemství – Sekularizace jako šance" (17. a 18. dubna). V komunitním centru sv. Prokopa v rámci cyklu „Prokopská zastavení“ je připravena přednáška prof. Ctirada Pospíšila „Jan Hus – svědek křesťanské víry“ (21. dubna od 18.30 hodin). Akademická duchovní správa ČVUT pořádá v kostele sv. Bartoloměje debatu s prof. Martinem C. Putnou o jeho knize „Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity“ (21. dubna od 20. hodin).

Jako každý rok se koná pouť farností vikariátu Podřipsko na Říp (19. dubna). Hlavním celebrantem mše svaté, která začne v 15 hodin před rotundou, bude pražský arcibiskup Dominik kardinál Duka.

Na již 80. tradiční pouť k hrobu Dr. Františka Noska do Poříčí nad Sázavou se vydají lidé dne 18. dubna. Mše svatá v kostele sv. Havla (u řeky) začíná v 15.30 hodin. Pod záštitou kardinála Dominika Duky se uskuteční pouť ke sv. Jiří. Mši svatou ke cti sv. Jiří bude od 18. hodin v bazilice sv. Jiří na Pražském hradě sloužit biskup Karel Herbst (24. dubna).

Již počtvrté se koná Den zvoníků pražské arcidiecéze (30. dubna). Účastníky, kteří si v 15 hodin poslechnou zvonkohru na pražské Loretě, pozdraví v Arcibiskupském paláci kardinál Dominik Duka.

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka bude v ¨pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha od 18 hodin sloužit mši svatou ke cti sv. Zikmunda (30. dubna).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků