Hlavní obsah
Kachnice kaštanová (Oxyura jamaicensis) se objevila na jižní Moravě. Foto: Jiří Šafránek

Kachnice kaštanová se objevila na jižní Moravě

Kachnice kaštanová (Oxyura jamaicensis) žije v Severní Americe, ale již v roce 1953 byla vysazena ve Velké Británii, odkud se rozšířila do Nizozemska a Francie. V České republice se objevuje výjimečně a ojediněle. Poprvé byla zjištěna v roce 1998 na rybnících u Tovačova a od té doby pouze devětkrát.

Kachnice kaštanová (Oxyura jamaicensis) se objevila na jižní Moravě. Foto: Jiří Šafránek
Kachnice kaštanová se objevila na jižní Moravě

V těchto dnech se vyskytuje na Prostředním rybníku mezi Lednicí a Hlohovcem. Na rybníku se zdržuje ve společnosti poláků chocholatých a zrzohlávek rudozobých. Živí se vodními rostlinami a drobnými vodními živočichy.

Jde o drobnou kachnu o velikosti do 43 centimetrů. Má poměrně velkou hlavu a mohutný zobák, který je u dospělých samců světle modrý. Samci mají kaštanově hnědá záda a výraznou bílou skvrnu na hlavě. Samice jsou méně nápadné. Zajímavý je i jejich ocas, který mívají vztyčený takřka kolmo vzhůru.

Prohlédnout si ji můžete na videu, které natočila Jarmila Kačírková z Moravského ornitologického spolku. Jde pravděpodobně o mladého samce, který není ještě úplně vybarven do svatebního šatu.

Ornitologové doufají, že se u nás zdrží, ale většina podobných exotických zatoulanců málo kdy zůstane déle na jenom místě. A tak pokud chcete vidět kachnici kaštanovou na vlastní oči, tak si zajděte raději do ZOO Praha nebo do ZOO Plzeň.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků