Hlavní obsah
Foto: Markéta Sýsová

K akci otevírající památky v nezvyklém čase se poprvé přidá i zručský zámek

Letos poprvé se zámek ve Zruči nad Sázavou zapojí do celorepublikové akce Hradozámecká noc, která v Česku již pátým rokem otevírá památky v netradičním čase, jak je z názvu patrno - v noci.

Foto: Markéta Sýsová
K akci otevírající památky v nezvyklém čase se poprvé přidá i zručský zámek

Zručský zámek nabídne program pro děti i dospělé, vše vypukne v 19:00 koncertem renesanční a raně barokní hudby v Zrcadlovém sále zámku. Vystoupí Petra Žďárská - nejúspěšnější česká laureátka Pražského jara 2012 a nositelka ceny nadace Gideona Kleina. Vystudovala Akademii múzických umění v Praze a Národní konzervatoř hudby a tance v Lyonu, nyní je doktorandkou ve třídě prof. Giedrė Lukšaitė – Mrázkové na AMU. Budete mít příležitost slyšet ji hrát na virginal neboli na cembalo.

Druhou účinkující bude Magdaléna Uhlířová hrající na violu da gamba. Ta se pro tento nástroj rozhodla po absolvování oboru hudební vědy; studium hry na gambu ukončila v Brémách na Vysoké škole pro umění u Hille Perl. Od roku 2012 je zpět v ČR a pracuje jako ředitelka ZUŠ Nová Paka.

Trio uzavírá loutnista Miroslav Študent, který absolvoval muzikologii a estetiku na Masarykově univerzitě v Brně. Hru na loutnu vystudoval u Paula Beiera v Miláně a vědecky působí v Nadaci pro dějiny kultury ve střední Evropě. Účinkující s sebou možná přivezou nástrojů více a seznámí vás i s arciloutnou a diskantovou a basovou gambou.

Po koncertu noční prohlídky zámku návštěvníky zavedou do doby relativně nedávné, a sice do období, kdy Zruč vlastnil poslední šlechtický rod - Schebkové. Nevšední kostýmovaná prohlídka zámku vám ukáže, jak se žilo někdejší podnikatelské šlechtě, která náš zámek vlastnila od roku 1885 konce druhé světové války.

Schebkové se proslavili jako rodina stavitelů železnic, a nechali vystavět jednak známou trasu Posázavský pacifik, po které se do Zruče dostanete dodnes, tak i dráhu kuthohorskou. Ukazatelem prestiže bylo pro tehdejší úspěšné podnikatele – tak jako dnes – bydlení. Baron Adolf Schebek nechal zručský zámek přestavět na přelomu 19. a 20. století v duchu pozdního romantismu, a v této podobě ho můžete obdivovat i dnes.

Pro děti je připravena noční bojovka v zámeckém parku plná napětí a dobrodružství s různými úkoly a odměnou za jejich splnění. Té bude možné se zúčastnit v čase od 19 do zhruba 22 hodin. Pro účast v bojovce je nezbytné přinést si vlastní svítilnu, protože ne všechna zákoutí parku jsou dostatečně osvětlená.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků