Hlavní obsah
Festival Za poklady Broumovska se po celé léto koná v kostelích na Broumovsku. Foto: Foto: archiv festivalu

Jubilejní 15. ročník festivalu Za poklady Broumovska proběhne online i naživo

Festival Za poklady Broumovska, který oživuje každé léto kostely na Broumovsku, letos oslaví jubilejní 15. ročník. První polovina festivalu proběhne online, vybrané natáčení červencových koncertů zpřístupní pořadatelé i veřejnosti. Srpen již bude celý patřit živé hudbě.

Festival Za poklady Broumovska se po celé léto koná v kostelích na Broumovsku. Foto: Foto: archiv festivalu
Jubilejní 15. ročník festivalu Za poklady Broumovska proběhne online i naživo

Festival zahájí v sobotu 27. června Filharmonie Hradec Králové pod taktovkou Andrease Sebastiana Weisera s klavíristou Matyášem Novákem. Koncert bude právě z důvodu hygienických opatření odvysílán pouze online na festivalovém youtube kanále a na mall.tv.

Kromě Mozartovy Symfonie D dur č. 35 zazní na zbrusu nový klavír Antonín Petrof v sále hradecké filharmonie Beethovenův Koncert č. 1 C dur.  Perličkou provedení bude i to, že k 250. výročí skladatelova narození vydává festival Za poklady Broumovska tiskem faksimili dobového opisu klavírního partu právě tohoto koncertu.

Další tři festivalové koncerty proběhnou nejen online, ale zároveň budou zpřístupněny veřejnosti v datech natáčení jednotlivých koncertů. V kostele Nanebevzetí Panny Marie v Polici nad Metují se představí klavírista Ivo Kahánek s vítězkou Broumovské klávesy Norou Lubbadovou, ve vižňovském kostele sv. Anny proběhne vystoupení sopranistky Jany Šrejmy Kačírkové, kytaristy Lukáše Sommera a M. Nostitz Quartet.

Mezzosopranistka Ester Pavlů a barytonista Roman Hoza se pak představí společně s klavíristou Ahmadem Hedarem v kostele sv. Barbory v Otovicích. Pouze online bude pak k vidění v sobotu 25. července speciální exkluzivní záznam, který pro festival chystá rakouský soubor čtyř saxofonistů Aureum Saxophone Quartet.

Srpnové koncerty pro veřejnost se pak vrátí ke klasickému scénáři, tedy k živým koncertům v broumovských kostelích.

Hned 1. srpna přivítá posluchače v kostele sv. Prokopa v Bezděkově loňský vítěz soutěže Pražské jaro, hobojista Martin Daněk s cembalistkou Monikou Knoblochovou a violoncellistkou a hráčkou na violu da gamba Mélusine de Pas.

Následující sobotu 8. srpna zazní v kostele sv. Jiří a Martina v Martínkovicích oblíbený koncert lektorů Letních hornových kurzů v podání hornistů Zuzany Rzounkové, Jana Vobořila, Dariuse Mikulského (Polsko), Jörga Brücknera (Německo), za doprovodu klavíristky Jany Goliášové.

Na festival se vrátí i soubor Prague Cello Quartet. Jejich vystoupení je plánováno do božanovského kostela sv. Máří Magdalény na 15. srpna. Festivalový debut čeká Pražský žesťový soubor s varhaníkem Alešem Bártou v kostele sv. Petra a Pavla v Broumově, i královéhradecký sbor Jitro v ruprechtickém kostele sv. Jakuba většího.

Festival zakončí 27. září Pavel Šporcl a Gipsy Way Ensemble v sále Dřevník broumovského kláštera.

Kromě tradičního dobrovolného vstupného, které festival každoročně věnuje na záchranu kostelů, budou moci posluchači podpořit festival i kostely broumovské skupiny na webu www.darujme.cz.

V průběhu festivalu se uskuteční také 6. ročník Letních hornových kurzů, které proběhnou od 2. do 8. srpna v broumovském klášteře.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků