Hlavní obsah
Všední dny na magistrále jsou nádherné svým jizerským tichem a osamělostí člověka v přírodě Foto: Milan Turek

Jizerská magistrála se proplétá mezi vrcholky hor na severu Čech. Celou zimu jsou upravovány běžecké stopy na 170 kilometrech celými horami. Letos zima ještě nekončí a do stop vyrazí především senioři. Magistrála je pro ně silným opiátem, dovedou namazat a běh je prostě paráda.

Všední dny na magistrále jsou nádherné svým jizerským tichem a osamělostí člověka v přírodě Foto: Milan Turek
Jizerská magistrála je doménou seniorů

Pro velkou většinu lyžařů sezóna již skončila. Autobusy se však stále naplňují seniory, ti  ovládají magistrálu a vyjíždějí do stop jarního sněhu. Namazat lyže pro jakýkoliv sníh dovedou nejlíp, i když mažou pravěkým Drixem nebo Skivem.

V celé České republice je málo míst, kde je tolik možností sportovního vyžití v zimním období, kde je tak krásný bílý ráj jakým je ten liberecký. Víkendová návštěvnost Jizerek je až dvacet tisíc lyžařů. Jsou léta, kdy se lyžuje od listopadu a jezdí se i v květnu, což bude asi letos. Pro lyžování je výzbroj poměrně drahou záležitostí, v Liberci se často dá pořídit u popelnic naprosto zdarma, použité lyže i boty. Televizní panorama podá informace o možnostech lyžování a spolu s internetem ovlivní rozhodnutí, zda vyrazit na běžky. S precisností přehled o lyžování lze najít v Jizerských novinách spolu s mapou stop.

Kdyby si někdo myslel, že senioři si vyjedou jen tak pár kilometrů, pak je nutné vyvést z omylu osobu neznalou poměrů. Manželský pár z Jablonce byl letos třicetkrát na běžkách, muži je sedmdesát, manželce šedesát. „Jezdíme pořád, naposled jsme byli vlakem v Kořenově a odtud jsme projeli přes Jizerky až do Bedřichova,“ uvedli.

Sportovně vyhlížející vyšší muž jezdí na běžky denně, občas vypomáhá při úpravě tratí a vyjíždí jako pomocník řidiče rolby. Drobnější postavička ženy vybíhá se psem od elektrárny v Rudolfově a s dobře namazanými běžkami se vydává až na Jizerku, což je dobrých dvacet tam a dvacet zpět, podobně senior, který jezdí obden. Absolvuje podobnou trasu.

Na magistrále potká člověk hodně žen, jedou samy, často však ve dvojicích. Dvacet a více kilometrů jsou pro ně dávky, aniž by přemýšlely. Neříkejte, že to za půl hodiny stihne z Hřebínku k autobusu, ale i ona trasu šesti kilometrů zvládne. Jarní sluníčko láká však spíše k posezení než k velkým lyžařským výkonům a tak u kávy nebo zelňačky posedává skupinka seniorů u občerstvení na Hřebínku a nastavuje tváře blahodárnému sluníčku. Letos byla zima tužší a slunce bylo málo, je vzácné, i když kvalitu sněhu zhoršuje.

Pepík má už přes sedmdesát, ale jezdí několikrát za týden a koho potká, každého pozdraví. Jedna velká rodina běžkařů-seniorů - už to nejsou anonymní davy, ale seniorská selanka. Zdraví se přívětivě, ať šplhají do kopce nebo sjíždí či se plouží. Každé pozdravení je jako milé políbení, slunce a nádherná nálada na běžkách je pro seniory na jarním sněhu opiátem, přinášejícím radost a pocit, že život je i v tomto věku nádherný, že stojí za to žít.

Lyžařská magistrála je stále upravována a nástupní místa jsou dostupná  městskou dopravou z Liberce a Jablonce nad Nisou. Oblíbené kiosky uprostřed hor poskytují příjemné odpočinutí a chutné občerstvení. V provozu jsou stopy i v Libverdě a Novém Městě pod Smrkem, oblíbený je nástup ze Smědavy nebo od Mořiny z Příchovic.    

Z Kořenova navazuje magistrála na krkonošské stopy, z Jizerky přes Orle na polské tratě.   

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků