Hlavní obsah
Foto: zámek Konopiště

Hrady a zámky lákají na adventní prohlídky s celou řadou vánočních akcí

Mikuláš s čerty a anděly, Betlémské světlo, živý betlém, Štědrý den za zámku, silvestrovská módní přehlídka nebo příběh relikviáře sv. Maura. Na památkových objektech je již tradičně pro návštěvníky připraven bohatý adventní program, zavřeno nezůstane ani mezi vánočními svátky a koncem roku.

Foto: zámek Konopiště
Hrady a zámky lákají na adventní prohlídky s celou řadou vánočních akcí

„Adventní program se každým rokem těší stále větší popularitě, proto jsme i v letošním roce připravili pro naše návštěvníky několik desítek akcí, a to pro děti i dospělé. Vánoční prohlídky hradů a zámků mají neopakovatelnou atmosféru a poskytují možnost poznat naše památky v jiném světle. I letos je na programu mnoho jedinečných akcí, například v bečovské zámecké kapli se na Štědrý den bude konat půlnoční mše, a to poprvé od roku 1945,“ informovala generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

Pestrá nabídka nechybí během všech adventních víkendů. Již o tom prvním láká na mikulášský program hrad Rabí, Nové Hrady či zámek Konopiště, kde na děti čeká čertovské peklo v zámeckém sklepení. O týden později přijde Mikuláš s čerty a anděly na zámek Lemberk nebo do Benešova nad Ploučnicí.  

V sobotu 8. prosince doplní vánoční prohlídky hradu Šternberk program Historická kafírna v rekonstruované Liechtensteinské kuchyni. Milovník dobré kávy Roman Prokeš s sebou  přiveze historickou pražičku z dob rakouské monarchie, ve které si návštěvníci hradu budou moci vyzkoušet práci mistra pražiče. O třetím adventním víkendu si nenechte ujít živý betlém za doprovodu živé hudby, který vychází z biblického příběhu o narození Ježíše a klanění tří králů v Telči nebo na zámku Veltrusy.

Na Štědrý den bude otevřen zámek Český Krumlov, hrad Bouzov, kostel Všech svatých v Horšově či klášter Kladruby, kde se v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie bude rozdávat Betlémské světlo. Bouzovské nadělování se uskuteční při speciální prohlídce hradu Bouzova pod hradním stromečkem na Štědrý den.

Během vánočních svátků mohou zájemci navštívit hrad Švihov, Bouzov nebo zámek Horšovský Týn, Lysice a Třeboň s večerními hranými prohlídkami zámku s připomínkou prvních knížecích Vánoc roku 1895, rovněž hrad Šternberk nebo Buchlov, který se na druhý svátek vánoční stává již tradičním místem setkávání přátel, známých a kamarádů. Vila Stiassni pak láká na netradiční silvestrovskou módní přehlídku s hranými scénkami Kdo nóbl šaty nosí, ten stiassni byt musí. Silvestr oslavíte také na hradě Bouzov,  
 
První den v novém roce nabídne návštěvníkům příběh relikviáře sv. Maura hrad a zámek Bečov nad Teplou. Silvestrovská a Novoroční prohlídka prohlídka relikviáře sv. Maura představí ojedinělou románskou zlatnickou památku nevyčíslitelné hodnoty.  

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků