Hlavní obsah
Foto z místa nehody Foto: archiv PČR Beroun

Gentlemani roku zachránili zraněného ze zdemolovaného a hořícího auta

Často se píše o pirátech silnic, o opilých a zfetovaných řidičích, o tragických nehodách. Jsou ale opačné póly, lidé nezištně pomáhající, slušní, o nichž se moc nemluví. Jsou to Gentlemani silnic - letos tento titul právem náleží dvěma řidičům z Berounska.

Foto z místa nehody Foto: archiv PČR Beroun
Gentlemani roku zachránili zraněného ze zdemolovaného a hořícího auta

Za hrdinský přístup, kdy se nezalekli plamenů šlehajících z havarovaného auta a pomohli zaklíněnému řidiči ven, je ocenila Česká pojišťovna titulem Gentleman roku. Zachránili řidiči v nouzi život, krátce po jeho vyproštění auto explodovalo. Česká spořitelna spolu s Policií ČR udělují titul již 11 let.

Zachránili ho před explozí

„Nehoda se stala koncem září dopoledne na zhruba jedenáctém kilometru na trase z obce Točník na Březovou. Po nárazu do betonového mostku automobil začal hořet. Řidič se sám z vozidla nemohl dostat, protože utrpěl četná zranění. Uplynulo pár minut a havarované vozidlo náhle explodovalo. Zraněný řidič už v něm ale naštěstí neseděl, a to jen díky rychlé pomoci a statečnosti dvou mužů, kteří kolem nehody zrovna projížděli,” informovala mluvčí Policie ČR Beroun Marcela Pučelíková.

Stanislav Smeták a František Novotný se předtím nikdy neviděli. Ten den ale spojili své síly, aby pomohli člověku v krajní nouzi.

„Přímo jsem viděl, jak se to celé stalo. Řidič jel strašně rychle, tu zatáčku nemohl zvládnout. A pak už jsem jen pozoroval, jak letí do příkopu. Byl to opravdový šok, nemohl jsem si ani vzpomenout, jaké číslo má záchranná služba. I když to auto doutnalo, spolu s dalšími jsme ihned běželi na pomoc,“ vzpomíná na smutný zážitek Stanislav Smeták.

O chvíli později u nehody zastavil druhý zachránce, František Novotný. Společně se jim podařilo mladíka vyprostit krátce před explozí vozidla.

Tři jedničky oceněných

Gentleman silnic je společným projektem České pojišťovny a Policie ČR, který vznikl v roce 2004 s cílem motivovat účastníky silničního provozu k tomu, aby si pomáhali a nebyli k sobě lhostejní. Prvním Gentlemanem silnic se v prosinci 2004 stal Jiří Lukáč z Albrechtiček na Novojičínsku, který vytáhl z hořícího automobilu tehdy sedmnáctiletého mladíka.

Od té doby už ocenění převzalo 111 lidí (z toho 19 žen) na více než 40 místech po celé České republice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků