Hlavní obsah
double helix backbone Foto: Chiel Kuijl

Galerii Kaple ve Valašském Meziříčí zaplní díla nizozemského sochaře

Nizozemský sochař, který poprvé vystavuje v České republice, Chiel Kuijl vytvoří svou ojedinělou instalaci přímo pro prostory Galerie Kaple ve Valašském Meziříčí. Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 19. září od 18.00 hodin, na níž vystoupí sám autor se svou skupinou Jugband a frontmannem kapely Bobem Brouwerem.

double helix backbone Foto: Chiel Kuijl
Galerii Kaple ve Valašském Meziříčí zaplní díla nizozemského sochaře

Chiel Kuijl (1971) žije a pracuje v nizozemském Naardenu. Studoval sochařství na Akademii výtvarných umění Gerrita Rietvelda v Amsterdamu. Fascinuje ho příroda a její nikdy nekončící dynamika. Provázanost dějů a procesů přenáší Chiel Kuijl do promyšlených sochařských instalací.

Jeho tendence ve výtvarném umění směřuje především k venkovním objektům, ovšem zabývá se i designem. V hravých a procítěných vizuálních interakcích je velmi patrné využití daného prostoru. Převážná část jeho prací je k vidění na veřejných prostranstvích, či přímo v zahradách.

Autor říká: „Moje práce roste jako sama příroda, která má svá vlastní pravidla a chování. Prostor je vlastně velké nic, kterého si všímáte, až když do něj něco umístíme.“

Stává se krajinářem, který vytváří vzrušující seskupení houpaček a objektů plných fantazie. „V mých dílech má pohyb velký význam. Způsob, jakým zobrazuji pohyb v mé práci, se dá přirovnat k pohybům vln. Často začínají ve velkém stylu - monumentálně a pak se pomalu vinou, než se znovu vrátí,“ dodal Chiel Kuijl.

Jeho přírodní chápání je zcela znatelné v materiálu, z nějž jeho díla vznikají. Vše je postaveno zcela na naturální bázi. Proplétáním sítí obohatí daný prostor a dotváří je různorodými přírodními předměty. Znázorňuje takto myšlenku pohybu v organizmech a v celém smyslu žití.

Vystavoval snad ve všech větších městech Nizozemska (Hilversum, Baarn, Naarden, Bussum, Laren, Utrecht, Leiden, Rotterdam, Amsterdam). Tento multimediální umělec (zpěvák, textař, malíř, sochař) se svou valašskomeziříčskou výstavou poprvé prezentuje v České republice. 

Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 19. září od 18.00 hodin, na níž pěvecky vystoupí sám autor a nizozemský zpěvák působící v ČR Bob Brouwer. V rámci vernisáže proběhne také v M-klubu koncert české bluesrockové skupiny Jam Club Special a nizozemského Jugbandu s frontmannem Bobem Brouwerem.  

Výstava v Galerii Kaple potrvá do 21. listopadu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků