Hlavní obsah
Plnění úkolů letošního 8.ročníku v disciplínách TFA si vyžádalo hodně fyzických sil soutěžících, kdy věk se stal hranicí zdolání těžkých břemen. Foto: Stanislava Dvořáková

Fyzickou zdatnost hasičů dokonale prověřila Ohnivá rozhledna

Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje, požární stanice Ústí nad Orlicí a Hasičský sportovní klub Ústí nad Orlicí-Hylváty připravily na sobotu 25. dubna v prostoru Andrlova chlumu 8. ročník soutěže disciplín TFA - Nejtvrdší hasič přežívá s označením Ohnivá rozhledna.

Plnění úkolů letošního 8.ročníku v disciplínách TFA si vyžádalo hodně fyzických sil soutěžících, kdy věk se stal hranicí zdolání těžkých břemen. Foto: Stanislava Dvořáková
Fyzickou zdatnost hasičů dokonale prověřila Ohnivá rozhledna

Ohnivá rozhledna na Andrlově chlumu, která se konala pod záštitou hejtmana Pardubického kraje JUDr. Martina Netolického a starosty města Ústí nad Orlicí Petra Hájka, se stala tvrdou prověrkou 60 přihlášených hasičů z celé ČR.

Soutěž je sestavena podle pravidel TFA a je zařazena do Českého poháru v TFA. Trať je sestavena z těžkých úkolů, s kterými se hasič v praxi při záchraně životů, zdraví a majetku setkává. Jednotlivé disciplíny soutěžící absolvují jako při skutečném zásahu v kompletním obleku s dýchacím přístrojem na zádech.

Dané úkoly tvoří rozvinutí dvou nezavodněných hadic na vzdálenost zhruba 55 metrů a smotání dalších dvou hadic a jejich uložení do boxu, 80 úderů do konstrukce hammer boxu, proběhnutí nízkým tunelem s dvacetikilogramovým barelem s oběhnutím 5 m vzdáleného kužele a návratem zpět stejnou cestou a transport 80 kg těžké figuríny na vzdálenost 60 metrů, kdy se navíc hodnotí i nešetrné závěrečné upuštění. Pro splnění je limit 4 minut, jinak je závodník diskvalifikován.

Na soutěžící s nižším časovým limitem pak čeká překonání dvoumetrové bariéry a výstup po 183 schodech na 35 metrů vysokou plošinu, kde závod je ukončen časomírou instalovanou HZS Královéhradeckého kraje.

O soutěž profesionální (HZS) i dobrovolní (JSDH) hasiči mají velký zájem, ale z časových důvodů musí být počet omezen na zhruba 60 účastníků. V letošním roce v kategorii A (18 - 34 let) se přihlásilo 30 HZS, kdy 1 na závod nenastoupil a 8 nedokončilo a 11 JSDH, kdy 2 nedokončili. V kategorii B (35 - 44 let) 13 HZS, v kategorii C (45 a více let) 3 HZS a 2 JSDH, kdy 1 nedokončil. V kategorii žen startovala 1 závodnice, dvaadvacetiletá Pavlína Havlenová z JSDH Vladislav, která závod dokončila časem 822,51 s.

V kategorii C se mezi profesionálními hasiči první umístil Josef Vlk z HZS Zlín s časem 365,47 a mezi dobrovolnými Zdeněk Hubáček z JSDH Uničov 383,33 s.

V kategorii B (startovali jen HZS) první skončil Roman Viej z HZS Ostrava Zábřeh s časem 295,61 s., druhý byl Michal Přecechtěl z HZS Olomouc 311,81 a třetí Petr Benda z HZS Jihočeský kraj 322,61.

V kategorii A mezi dobrovolnými hasiči zvítězil Jiří Štábl z JSDH Vranová Lhota za 317,21 s. před Martinem Jelínkem z JSDH Řeporyje 336,50 a Zdeňkem Šejblem z JSDH Sloupnice 354,04.

V kategorii A profesionálních hasičů se stal vítězem mistr světa, Evropy a ČR Lukáš Novák z HZS Praha v čase 263,26, druhý byl Pavel Kubín  z HZS Královéhradeckého kraje 281,57 a třetí Lukáš Houdek z HZS Jihočeského kraje 292,13.

Nejmladším závodníkem byl dvacetiletý Lukáš Hofman z HZS Lovochemie a nejstarším jedenapadesátiletý Adam Ryš z JSDH Bohuslavice, kdy náročný závod byl nad jejich síly a nesplnili daný limit.

Výsledek velitel soutěže plk. Ing. Roman Studený a hlavní rozhodčí mjr. Ing. Libor Dušek hodnotili proti minulému roku jako podstatně fyzicky náročnější, kdy si závodníci museli sáhnout na dno sil a přesto 11 nedokázalo splnilt časový limit transportu figuríny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků