Hlavní obsah
Značení kol syntetickou DNA. Foto: Petr Pavelka

Frýdek-Místek opět značí kola syntetickou DNA

Městská policie ve Frýdku-Místku nabízí již pátým rokem forenzní značení jízdních kol, koloběžek, ale také invalidních vozíků pomocí syntetické DNA. Tato služba je pro občany města zdarma.

Značení kol syntetickou DNA. Foto: Petr Pavelka
Frýdek-Místek opět značí kola syntetickou DNA

„Značení kol syntetickou DNA je čím dál žádanější. V prvním roce bylo označeno 586 kol a další roky počty stoupaly. Ve druhém roce to bylo 605, ve třetím dalších 689 a loni už téměř 1 300 kol, elektrokol a koloběžek,“ uvedla Lenka Pesničáková z městské policie s tím, že dalších 311 kol bylo označeno ve třinácti okolních obcích na základě smlouvy s Mikroregionem Frýdlantsko-Beskydy. V obcích bude značení pokračovat i letos, a to od 21. dubna, vždy v sobotu.

„Podstatou celého projektu je, že označená jízdní kola jsou zařazena nejen v databázi Magistrátu města Frýdek-Místek, ale i v celosvětové databázi výrobce forenzního značení, což usnadňuje identifikaci odcizených jízdních kol a pátrání po nich,“ připomenul primátor Michal Pobucký.

Značení jízdních kol se koná každé pondělí od 8 do 12 a od 13 do 17 hodin v Kontaktním centru prevence, které se nachází v Křížovém podchodu v Místku.

Pro zaevidování jízdního kola je nutné mít s sebou občanský průkaz, popř. doklad o nabytí kola (v případě, že tento doklad majitel kola nemá, vyplní čestné prohlášení o nabytí značeného předmětu). Kolo musí být také čisté, aby na něj bylo možné značení aplikovat.

Jízdní kolo se označí zhruba na deseti místech mikroskopickými tečkami, které jsou pouhým okem téměř neviditelné. Jejich vyhledávání na jízdním kole je možné jen pomocí UV světla. K takto označenému jízdnímu kolu dostane majitel samolepku, kterou kolo označí na viditelném místě tak, aby odradil případného zloděje od krádeže.

Deštivé počasí a nízká teplota neumožňují provádět forenzní značení jízdních kol a invalidních vozíků. Značení by bylo nestabilní a viditelné pouhým okem, což je nežádoucí. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků