Hlavní obsah
Holky Hurníkovi se těší na elektrokolo pro hendikepovanou Zuzanku. Foto: Tomáš Berný

Elektrokolo vrací hendikepované do aktivního života

V sobotu 22. června dostali vybraní aktéři ve Žlutých lázních na ČEZ Pražském kvadriatlonu nová elektrokola, s jejichž pomocí se budou moci vrátit zpátky do aktivního života. Největší český výrobce elektrokol Apache Bicycles takto již 5. rokem pomáhá hendikepovaným skrze projekt Apache mění život.

Holky Hurníkovi se těší na elektrokolo pro hendikepovanou Zuzanku. Foto: Tomáš Berný
Elektrokolo vrací hendikepované do aktivního života

Cílem není jen pomoci těmto třem aktérům, ale také ukázat dalším lidem, že elektrokolo může být skvělým pomocníkem i v nepříznivých životních situacích. Pátý ročník projektu Apache mění život odstartoval zkraje letošního jara a zapojit se do něj mohl skutečně každý. Přihlášky mohli zájemci zasílat do konce dubna, stačilo zaslat krátký motivační dopis s vysvětlením.

Prvním z aktérů je David Průša z Jablonného v Podještědí, který se narodil bez nohou a prstů na jedné ruce. Rodiče ho však nechali k adopci rovnou v porodnici. Na severu Čech ale byla rodina, která se jej rozhodla adoptovat, ačkoliv měli už 3 děti. „Když mě donesli domů a rozbalili ze zavinovačky, máma mi dala okamžitě pusu na pahýly a řekla, že jsem její a nikomu mě nedá,“ popisuje David.

Nakonec si rodina adoptovala ještě další děti s hendikepem a v jednu dobu měli doma celkem deset dětí. David vyrůstal na statku, naučil se jezdit s traktorem, starat se sám o sebe i domácí zvířata. Díky rodině, kde ho brali jako sobě rovného si uvědomil, že i s hendikepem si může plnit sny. Dnes žije v Liberci, normálně pracuje, v zimě jezdí na snowboardu a v létě na motorce. A teď se těší, jak vyrazí s elektrokolem do terénu.

Dalšími aktéry jsou Jana Hurníková s partnerem a dvěma dcerami, které se narodily předčasně ve 28. týdnu těhotenství. Jedna z nich bohužel s těžkým hendikepem. „Zuzanka nechodí, nemluví, vidí pouze na jedno oko, a to ještě velmi špatně. Sluch jí kompenzuje kochleární implantát,“ popisuje maminka dvojčat Jana Hurníková.

Rodiče se snaží s oběma dcerami aktivně žít, chodí na procházky, jezdí na kole a na bruslích. To ale většinou znamená, že jeden z rodičů musí zůstat doma a starat se o hendikepovanou Zuzanku. „Nemohli jsme trávit společně čas jako rodina, proto jsme pořídili vozík za kolo. Jak ale Zuzka roste a my stárneme, ubývají nám síly a za klasickým kolem ji už moc neuvezeme. Elektrokolo to řeší,“ říká Jana Hurníková.

Jako třetího účastníka vybrala porota Luboše Moravce z Chomutova. Ten se narodil s genetickou poruchou, která způsobuje postupný rozpad kloubů. V minulosti musel absolvovat náročnou operaci krční páteře, protože mu hrozilo velmi brzké ochrnutí celého těla. Kvůli svým zdravotním komplikacím dorostl do výšky 140 centimetrů a další obtíže způsobily mnohá omezení.

„Kvůli své nemoci nemůžu dělat spoustu věcí, například jsem dobrých patnáct let neseděl na kole. Když jsem se dozvěděl o projektu Apache mění život, neváhal jsem ani vteřinu,“ vysvětluje Luboš Moravec, který chce jezdit na elekrokole i do práce.

Na všechny účastníky projektu nyní čeká léto plné zážitků v sedle elektrokola Apache. Budou mít nyní tři měsíce na to, aby se s elektrokoly dokonale sžili a aktivně je používali v každodenním životě. Na konci projektu proběhne zhodnocení, jak právě těmto třem aktérům elektrokola pomohla a budou jim poté slavnostně předána natrvalo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků