Hlavní obsah
Spokojený ředitel Petr Michálek po převzetí ocenění v Divadle v Dlouhé Foto: ČRo

Domeček zlínského ředitele divadla Petra Michálka uspěl při udílení Cen Alfréda Radoka

Mimořádný úspěch na letošních Cenách Alfréda Radoka zaznamenal ředitel Městského divadla Zlín Petr Michálek, jehož text Domeček bodoval v dramatické soutěži o nejlepší původní dosud neinscenovanou hru. Jedenadvacátý ročník prestižních cen se týkal zlínského divadla i v několika dalších ohledech.

Spokojený ředitel Petr Michálek po převzetí ocenění v Divadle v Dlouhé Foto: ČRo
Domeček zlínského ředitele divadla Petra Michálka uspěl při udílení Cen Alfréda Radoka

Michálkův Domeček se v konkurenci padesáti devíti textů z Česka i Slovenska dostal do devítičlenného finále a nakonec zlínský principál převzal z rukou generálního ředitele Českého rozhlasu Petera Duhana speciální Cenu Českého rozhlasu 3 - Vltava, smlouvu na uvedení hry a finanční odměnu ve výši dvacet tisíc korun.

„Psal jsem to po nocích,“ prozradil Petr Michálek. „Nic z toho, co ve hře je, se nestalo, přesto lze říct, že zásadním způsobem vychází z nedávné etapy mého života,“ dodal. Autoři textů byli až do poslední chvíle anonymní.

Hlavní cenu za nejlepší inscenaci roku 2012, za hru, herecký výkon i divadlo získalo pražské Dejvické divadlo za kontroverzní Ucpanej systém, které za necelé tři měsíce přiveze v rámci festivalu Setkání 2013 Stretnutie do Zlína svou novinku Racek. Na „Radocích“ se navíc podařilo definitivně stvrdit i další spolupráci zlínského divadla s dejvickým - oceněný Ivan Trojan se stává patronem celého festivalu. Ten se letos bude ve Zlíně konat v termínu od 23. do 25. května.

Jako talent roku byla nominována Anna Petrželková, režisérka zlínské inscenace Blanche a Marie, kterou sice v současnosti na jevišti diváci vidět nemohou - musela být kvůli mateřským povinnostem Blanche Kateřiny Liďákové na nějaký čas „zmrazena“, ale na začátek příští sezony divadlo plánuje její obnovení. Na konci roku 2013 se navíc chystá nová premiéra Anny Petrželkové v Dílně 9472.

Speciální Cenu Hvězd na vrbě získala inscenace S nadějí i bez ní ostravské Arény. I tu budou zlínští diváci moci vidět na květnovém festivalu Setkání 2013 Stretnutie.

Ceny Alfréda Radoka byly rozdány v neděli 3. března večer v pražském Divadle v Dlouhé. Uděluje je každoročně stejnojmenný nadační fond. O vítězích rozhodovala anketa časopisu Svět a divadlo, v níž letos hlasovalo 78 kritiků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků