Hlavní obsah
Konopiště Foto: Vratislav Konečný

Domácí památky táhnou stále víc, návštěvnost vloni činila přes 5,5 milionu lidí

Každým rokem stoupá domácí turistika. Zvýšil se zejména zájem o návštěvu historických památek. Objekty ve správě Národního památkového ústavu loni navštívilo přes 5,5 milionu lidí. Nejvíce táhly tradičně Český Krumlov, Lednice a Hluboká. Zde je ale nemalá i zahraniční klientela.

Konopiště Foto: Vratislav Konečný
Domácí památky táhnou stále víc, návštěvnost vloni činila přes 5,5 milionu lidí

Českokrumlovský hradozámecký areál, druhý největší po Pražském hradu, navštívilo přes 400 tisíc lidí, podobně je na tom i lichtenštejnský komplex v Lednici. Sem táhne nejen zámek, ale i park. Hluboká hlásí 300 tisíc, Karlštejn o 100 tisíc méně. 

V hlavní sezoně se návštěvnost blížila k 5,3 milionu, téměř čtvrt milionu lidí si přišlo hrady a zámky prohlédnout během speciálního adventního programu. Nejsilnějším měsícem byl červenec, v němž památky navštívilo bezmála 1,3 milionu zájemců.

Táhnou i další hrady a zámky

Hranici 100 tisíc návštěvníků překonaly rovněž další památkové objekty: Valtice, Kroměříž, Konopiště, Sychrov, Křivoklát, Bouzov, Trosky, Buchlovice a Telč.

Památkářům vzrostly i výnosy. Za loňský rok činily 572 milionů korun. Stejně jako v minulých letech budou i nyní tyto prostředky použity zejména na obnovu památek a zkvalitňování služeb pro návštěvníky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků