Hlavní obsah
Opočenský křest publikace Stručné dějiny Dobrušska a Opočenska. Starosta Dobrušky Petr Lžíčař (druhý zprava), vedle Šárka Škrabalová, starostka Opočna Foto: Dana Ehlová

Dobruška a Opočno rozvíjejí spolupráci v rámci mikroregionu Rodný kraj Františka Kupky

Města Opočno a Dobruška leží čtyři kilometry od sebe a zdá se, že se tato vzdálenost pomyslně zkracuje a že je mnohé dokonce spojí. Ještě letos to prý bude cyklostezka, ale už nyní vyšly společné turistické noviny, krátce předtím byla vydána publikace Stručné dějiny Dobrušska a Opočenska.

Opočenský křest publikace Stručné dějiny Dobrušska a Opočenska. Starosta Dobrušky Petr Lžíčař (druhý zprava), vedle Šárka Škrabalová, starostka Opočna Foto: Dana Ehlová
Dobruška a Opočno rozvíjejí spolupráci v rámci mikroregionu Rodný kraj Františka Kupky

Velice zřetelným důkazem nově nastartované spolupráce vedení obou měst bylo symbolické zahájení turistické sezóny, které se uskutečnilo 24. června v Opočně i v Dobrušce a na které Šárka Škrabalová (starostka Opočna) a Petr Lžíčař (starosta Dobrušky) pozvali starosty obcí z celého regionu i pracovníky cestovního ruchu.

Program akce, inspirovaný Stručnými dějinami Dobrušska a Opočenska, měl, stejně jako kniha, neobvyklou, ale o to přitažlivější koncepci. Na obou místech se odehrála jak oficiální část, tak velice zajímavý program pro pobavení i poučení. 

Nedávno vydaná publikace se dočkala dokonce dvou křtů - jednoho na samý úvod v expozici Františka Kupky v Opočně a druhého později před radnicí v centru Dobrušky. Vždy byli přítomni členové autorského kolektivu, vydavatel a kmotři.

Jakmile slavnostní úvod skončil, rázně zavelel na cestu starými uličkami Opočna bubeník. S průvodkyní, kterou byla symbolicky v souladu s knihou Baštecká brána, se hosté opravdu nenudili, navíc se vtipnou formou dozvěděli mnoho zajímavého.

Kdo ještě donedávna věděl, že se na Trčkově náměstí v domě čp. 14 narodil vynikající stavitel varhan Emanuel Štěpán Petr? Kdo někdy slyšel, že z Opočna pochází Maximilián Otto, rytíř z Ottenfeldu, který stál v čele nejvyšší c. k. dvorské poštovní správy? Kdo znal opočenské knížecí zahradníky? Odpověď není složitá: Málokdo. A přesto to jsou osobnosti hodné obdivu, o které se měli zajímat nejen místní, ale i návštěvníci a turisté.      

A jak se účastníci přesouvali, došli až na prostranství zvané Na pecírku, kde opravdu stávala Baštecká brána. Před očima všech se jako by mávnutím proutku zvedla z ruin a v tu chvíli se u ní objevil malý Frantík Kupků, bosý a ještě vůbec netušící, jak obrovskou cenu budou mít v 21. století jeho obrazy.

Opočenská část zahájení turistické sezóny se uzavřela na Kupkově náměstí. Nejprve vzpomínkou u záhonu, nově osázeného starodávnými růžemi a pojmenovaného po Bohumilu Vallovi, posledním knížecím zahradníkovi, jenž dlouhá léta pečoval o zámecký park. Přítomna byla jeho dcera Ivana Šafářová a hraběnka Kristina Colloredo Mansfeldová, pro jejíhož otce i dědečka zahradník pracoval.

Prohlídkou galerie na chodníku věnované zámeckému parku, výročí dvě stě let založení Rudolfova údolí a zahradníkům se hosté s Opočnem rozloučili a přesunuli se za druhým průvodcem - radniční věží do Dobrušky.

Za nimi po zatím nedokončené cyklostezce, která by ale už v závěru letošního roku měla také obě města spojit, dorazily na kole i pilíře Baštecké brány. Vzápětí poté se na radnici otevřela dvě okna a začalo „apoštolské“ představování osobností, spojených buď s Opočnem, nebo Dobruškou. Nebylo jich však dvanáct, ale o jednu míň. Defilé totiž zakončil malíř František Kupka. Zatímco v Opočně se narodil, v Dobrušce strávil své dětství a mládí. Komu tedy patří víc? I takové otázky donedávna padaly. Nyní je konečně jasné, že patří oběma městům stejně.

Proto na závěr nejvyšší představitelé obou měst shodně prohlásili, že v roce 2017, kdy od smrti světoznámého malíře uplyne šedesát let, budou Dobruška a Opočno v rámci mikroregionu Rodný kraj Františka Kupky vzpomínat společně. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků