Hlavní obsah
Židovští poutníci v holešovské synagoze. Foto: Vratislav Brázdil

Do Holešova míří ortodoxní Židé, přijíždějí uctít výročí významného rabína Šacha

Holešov si připomíná 354. výročí úmrtí významného židovského učence rabína Šacha. Podle hebrejského kalendáře toto výročí připadne na 26. únor, synagogu a Šachův hrob při té příležitosti navštíví velké množství židovských poutníků z celého světa.

Židovští poutníci v holešovské synagoze. Foto: Vratislav Brázdil
Do Holešova míří ortodoxní Židé, přijíždějí uctít výročí významného rabína Šacha

Zbožní chasidé přijíždějí, aby se v Holešově pomodlili. Kromě Šachova hrobu někteří z nich navštíví i studovnu, která v synagoze vznikla loni a poutníkům nabízí rabínovy nejvýznamnější knihy. Ty se do Holešova podařilo získat ze světových internetových aukcí, chasidům slouží k samostudiu.

Loni se při této příležitosti v Holešově objevili i Šachovi potomci. Před nedávnem hřbitov navštívila také devadesátičlenná skupina chasidů slavné dynastie Dorok včetně jejich rabína a učitele. Podle správce a průvodce židovských památek v Holešově Vratislava Brázdila byla tato návštěva naprosto výjimečná: „Nebývá zvykem, aby k nám přijel tak významný rabín.”

Vysvětluje, že období Šachova výročí je pro Židy mimořádný čas a příležitost přijet a pomodlit se, protože slova modlitby pronesená u rabínova hrobu sílí. Chasidé ovšem nemusejí přijet pouze v únoru, město navštěvují celý rok a v průměru jich dorazí kolem šesti stovek ročně.

„Rabín Šach patří mezi nejvýznamnější rabíny pohřbené na území České republiky. Významem a mimořádností je Holešov nejblíže Krakovu a Bratislavě,” dodává Brázdil.

Šach se narodil v roce 1621 v litevském Vilnu a zemřel v roce 1663 v Holešově, kde před tím působil jako rabín v synagoze. Řadí se mezi dvacet nejvýznamnějších židovských učenců, jeho práce věnované židovskému právu jsou zásadní. Část knihy, které napsal, je během turistické sezóny k vidění ve zmíněné studovně ve druhém patře synagogy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků