Hlavní obsah
Nastavena je spolupráce mezi policií, složkami integrovaného záchranného systému a pořadateli. Foto: Magistrát města Plzně

Do bezpečnostních opatření při Slavnostech svobody se zapojí stovky policistů a strážníků

Několik set policistů a městských strážníků se zapojí do bezpečnostních opatření při Slavnostech svobody, které začínají v Plzni v pátek 5. května a potrvají do pondělí 8. května.

Nastavena je spolupráce mezi policií, složkami integrovaného záchranného systému a pořadateli. Foto: Magistrát města Plzně
Do bezpečnostních opatření při Slavnostech svobody se zapojí stovky policistů a strážníků

Bude jich o desítky víc než v minulých letech, a to v návaznosti na nové formy útoku nákladními vozidly, jež se objevují v posledních měsících jinde v Evropě. Mezi opatření patří zvýšený dohled na místech s větším počtem osob, rozmístění betonových svodidel na vytipovaná prostranství, omezení vjezdu vozů do lokalit s větším počtem lidí, monitorování širšího okolí města, nasazení zásahové jednotky přímo v centru dění a další.

„Jde zřejmě o jednu z největších akcí svého druhu v rámci České republiky. Chceme být připraveni.  V rámci oslav počítáme s nasazením stovek policistů a strážníků. Samozřejmě máme i zálohy pro případ mimořádných událostí,” řekl ve středu na tiskové konferenci v Plzni ministr vnitra České republiky Milan Chovanec.

„Problematika je letos o to širší, že se tu kromě Slavností svobody dějí i další akce, dnes jsme například zahájili Mistrovství Evropy ve fotbale žen do 17 let a po Plzni se tak nyní pohybuje devět tisíc dětí, což není vůbec jednoduché,” uvedl primátor Martin Zrzavecký.

Potřeba zabývat se ochranou měkkých cílů vychází ze současné bezpečnostní situace a trendů, proto vláda 19. dubna 2017 schválila Koncepci ochrany měkkých cílů do roku 2020, jde o první takový materiál svého druhu v České republice a jeden z prvních v Evropě. Cílem koncepce je vytvořit fungující národní systém ochrany měkkých cílů, díky němuž bude možné rychle a pružně reagovat na možné hrozby.

Na bezpečnostních opatřeních, jež budou probíhat napříč celou Plzní, se budou podílet policisté pořádkové a dopravní služby, služby kriminální policie a vyšetřování se zaměřením na extremismus, příslušníci zásahové a pořádkové jednotky, specialisté na vyhledávání podezřelých předmětů. Nastavena je spolupráce mezi policií, složkami integrovaného záchranného systému a pořadateli.

„Výkon jsme zvýšili o nasazení zásahové jednotky, oproti předchozím letům bude přímo v centru dění,” informoval Pavel Krákora, ředitel Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje.

„Z dopravně-bezpečnostního hlediska bude docházet k uzavírkám některých komunikací. Do místa konání oslav jsme připraveni vpouštět pouze registrovaná vozidla, samozřejmě bude zajištěn i dohled nad běžným veřejným pořádkem a bezpečností," uvedl Michal Krejbich, ředitel Městského ředitelství policie v Plzni.

Největší dopravní omezení si v rámci oslav vyžádá podle Karla Macha, velitele Městské policie Plzeň, tradiční Convoy of liberty neboli průjezd vojenské kolony městem, jenž se uskuteční v neděli 7. května.

„Na koordinaci všech složek se podílí také Odbor bezpečnosti a prevence kriminality Magistrátu města Plzně, a to ve spolupráci s organizátory, kdy jsou zajištěna nejen bezpečnostní a dopravní opatření, ale též spolupráce s profesionálními a dobrovolnými hasiči a zdravotnickou záchrannou službou,” doplnil Aleš Průša, vedoucí odboru.     

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků