Hlavní obsah
Tragikomedie Davida Drábka Akvabely je nejlepší původní českou divadelní hrou roku 2004. Foto: Divadelní léto pod plzeňským nebem

Divadelní léto se vrací ke svým kořenům – na léto chystá Akvabely

Jubilejní 10. inscenací Divadelního léta pod plzeňským nebem budou Akvabely, kultovní tragikomedie Davida Drábka, jejíž nastudování v roce 2006 se stalo inspirací k založení festivalu.

Tragikomedie Davida Drábka Akvabely je nejlepší původní českou divadelní hrou roku 2004. Foto: Divadelní léto pod plzeňským nebem
Divadelní léto se vrací ke svým kořenům – na léto chystá Akvabely

Současný umělecký ředitel Divadelního léta Vilém Dubnička, tehdy herec plzeňského Divadla J. K. Tyla, Akvabely v divadelním klubu režíroval a hlavní role svěřil svým vrstevníkům – Bronislavu Kotišovi, Zdeňku Rohlíčkovi a Michalu Štěrbovi. Úspěch inscenace rozhodl o zformování základního týmu, jehož práce vyvrcholila založením open air festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem. Všichni tři herci se stali jeho základními kameny.

V roce 10. narozenin Divadelního léta se proto Akvabely vrátí ve zcela nové podobě, ale s původním obsazením tří hlavních rolí. Premiéra se odehraje na prostranství U Zvonu 1. července.

„Akvabely jsou pro nás stále srdeční záležitost. Dlouho jsme se s nimi nemohli rozloučit a často jsem potkával diváky, kteří se mě ptali, jestli je nebudeme opakovat. Tohle ale nebude jenom opakování. Uděláme Akvabely jinak. Chtěli bychom zachovat, co fungovalo, a přizpůsobit inscenaci prostoru a charakteru venkovního divadla. V klubu jsme vyzdvihli její intimitu, U Zvonu může více vyniknout show. Z obsazení zůstanou jen tři hlavní herci, kteří jsou ale také o 11 let starší. Budou mít nové kolegy, novou scénu, novou choreografku. Určitě se díváme na krizi středního věku zase trochu jinak," informoval Vilém Dubnička, režisér a umělecký ředitel Divadelního léta.

Tragikomedie Davida Drábka Akvabely je nejlepší původní českou divadelní hrou roku 2004. Téma tří mužů ve středním věku, kteří řeší své krize tím, že utíkají do vodního světa, kde možná není ani tak důležité, jak ovládnou synchronizované plavání, ale to, že jsou prostě spolu, je mnoha divákům blízké.

Každý z nich v reálném světě řeší své vlastní bolesti (vztahy, práci, promarněnou sametovou revoluci…) a každý z nich se s nimi nakonec vypořádá jinak. Tragikomický život tří přátel, jejich manželek, milenek, milenců a lidí, které potkávají, pobaví a dojme každého, kdo se nebojí podívat se na svůj život na jevišti. 

Plzeň je jediným městem v republice, pro které každý rok vzniká profesionální divadelní inscenace zasazená do kulis historické centra. Hraje se vždy v červnu a červenci a návštěvnost se ustálila na 8000 diváků. Letos se v divadelní arénu promění stejně jako vloni prostranství U Zvonu a kromě Akvabel se na něm odehrají i reprízy loňského Dona Quijota a předloňské inscenace Prokletí rodu Baskervillů aneb Pozor, zlý pes! Vstupenky na festival se začnou prodávat 1. dubna.

Desátý rok své existence začalo Divadelní léto slavit už v zimě. Spolu se svými diváky si formou divadelních setkání postupně připomíná inscenace z prvních let. Po Donu Juanovi a Revizorovi je 9. března na řadě Večírek s Králem jelenem, který se tentokrát odehraje od 19 hodin v Moving Station.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků