Hlavní obsah
Jana Šrejma Kačírková. Foto: Archiv autora

ČT Art nabídne Janu Šrejma Kačírkovou jako Mozartovu Donnu Annu

Opera Wolfganga Amadea Mozarta Don Giovanni je častým cílem divadelních scén i festivalů. Říká se jí opera oper. V pondělí 12. června odvysílá od 20.20 hodin ČT Art jednu z verzí tohoto velkého Mozartova díla. Jde o záznam z loňského hudebního festivalu ve Znojmě.

Jana Šrejma Kačírková. Foto: Archiv autora
ČT Art nabídne Janu Šrejma Kačírkovou jako Mozartovu Donnu Annu

V roli Donny Anny se televizním divákům představí Jana Šrejma Kačírková, přední česká sopranistka, rodačka z Českých Budějovic, která má ve svém repertoáru role Mařenky z Prodané nevěsty, Julie z Romea a Julie, Rusalky a řadu dalších, účinkuje na scénách Národního divadla v Praze, Národního divadla moravskoslezského i Slovenského národního divadla a je stálou členkou Národního divadla v Brně.

„Donna Anna je mou nejčastější a také jednou z nejoblíbenějších rolí,“ uvedla Jana Šrejma Kačírková, která se jako Donna Anna představila kromě Znojma také v Bratislavě, Praze, Ostravě, Brně a v Českých Budějovicích. Don Giovanni zazněl v různých verzích. „Ta, kterou mohou diváci vidět ze Znojma, je ztvárněna rozmarně,“ popsala Jana Šrejma Kačírková. „Diváci se určitě pobaví. Představení se povedlo, je velmi dobře a poutavě zpracované,“ doplnila pěvkyně.

Don Giovanni zaujme diváka svou hudbou i dějem o hříchu a vyrovnání. Poprvé tato opera zazněla v Praze, kde ji také Mozart z části psal. Premiéru měla v říjnu roku 1787 v dnešním Stavovském divadle a účastnil se jí i slavný autor.

Hudební festival Znojmo v roce 2016 oslavil mozartovský rok produkcí opery Don Giovanni. Osvědčený Czech Ensemble Baroque Orchestra pod taktovkou Romana Válka přizval vynikající sólisty, do hlavní role sólistu vídeňské státní opery a Metropolitní opery v New Yorku Adama Plachetku, do role Komtura britského basistu Richarda Wiegolda, do ženských rolí sólistku opery Národního divadla v Brně Janu Šrejma Kačírkovou a Kateřinu Kněžíkovou. Příležitost dostali i mladí pěvci.

Inscenaci vytvořili mladí francouzští režiséři, Constance Larrieu a Didier Girauldon, kteří v roce 2014 ve Znojmě nastudovali Rameauovu operu Platée. Jejich pojetí se snaží o nadčasovost v tom smyslu, že i bohatí a mocní dnešní doby mohou mít všechny ženy, které si zamanou. Jedním z hlavních prvků scény je kolotoč osvětlený lampami, který má představovat pekelné kolo Giovanniho svádění a rouhání i závrať lásky.

Televizní zpracování znojemské operní stagiony se snaží zachytit všechny složky inscenace, skvělé pěvecké a herecké výkony, originální scénografii, ale především sílu Mozartovy hudby.

Jana Šrejma Kačírková, rodačka z Českých Budějovic, prožila dětství v nedalekém Vidově. Po gymnáziu absolvovala pražskou konzervatoř pod vedením slavné sopranistky Libuše Domanínské.

Působí na všech předních scénách v Čechách i na Moravě. Jako stálá členka účinkuje v Národním divadle v Brně a od roku 2010 vystupuje na scéně Národního divadla v Praze, kde nastudovala několik rolí. Trvale hostuje na krajských scénách v Plzni, Liberci, v Národním divadle moravskoslezském či v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, kde za své umění získala tři Jihočeské Thálie. Jako doma jem již také na prknech první slovenské scény. 

Příjemný soprán i vrozené herecké nadání řadí Janu Šrejma Kačírkovou mezi přední evropské sopranistky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků