Hlavní obsah
Foto: Jihočeský kraj

COVID-19 na jihu Čech v neděli 26. dubna: 2 nové případy. Aktuálně pozitivních je 73 Jihočechů

Za uplynulých 24 hodin zaznamenali hygienici na jihu Čech dva nově potvrzené případy nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Celkový kumulativní počet nemocných s diagnózou COVID-19 se tak k nedělní 18. hodině zvýšil na 171. V neděli večer bylo v kraji aktuálně třiasedmdesát COVID-19 pozitivních osob.

Foto: Jihočeský kraj
COVID-19 na jihu Čech v neděli 26. dubna: 2 nové případy. Aktuálně pozitivních je 73 Jihočechů

„Od sobotního do nedělního večera vyšetřily laboratoře v regionu 83 nových suspektních vzorků osob s podezřením na možné onemocnění COVID-19. Pozitivní byly dva. Oba nové případy byly zachyceny na Táborsku a v obou se jednalo o přenos v rámci rodiny po kontaktu s již dříve pozitivně testovanou osobou, která je umístěna v karanténě,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

V porovnání s ostatními kraji z hlediska relativního výskytu COVID-19, tedy v počtu pozitivních případů přepočtených na 100 tisíc obyvatel regionu, si jižní Čechy udržují s 26,99 nemocnými na 100 tisíc obyvatel (k nedělní 18. hodině) nadále stabilní pozici regionu s výrazně nejnižším výskytem COVID-19 v ČR.

Od pondělí se mění režim i pro přeshraniční pracovníky. „Přes víkend se nám podařilo domluvit s laboratoří Next Clinic vyšetření pro osoby, které cestují za prací přes hranice a kterým se od pondělí vládním rozhodnutím mění podmínky. Jednali jsme aktivně společně s krizovým řízením kraje, krajským ředitelstvím Policie ČR a starostou Dolního Dvořiště o zajištění prostor pro testování nad rámec současných služeb tak, aby byly co nejdříve připraveny kapacity pro pendlery, kteří se musí jednou za dva týdny prokázat tímto vyšetřením. V tuto chvíli je možné uvést, že pro samoplátce bude toto odběrové místo přímo na hraničním přechodu s Rakouskem v Dolním Dvořišti postaveno v průběhu pondělí a od úterý, nejpozději od středy, by mělo být zprovozněno pro aktuální vyšetření samoplátců,“ doplnila Kotrbová.

Další odběrové místo pro samoplátce by mělo být zřízeno do několika dnů i v Českých Budějovicích. Od pondělního rána bude pendlerům k dispozici také informační linka KHS 736 514 326. Informace o službách některých jihočeských nemocnic jlze nalézt i na webu Jihočeského kraje.

Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 10 832 osob. V povinné karanténě se k nedělní 18. hodině nacházelo aktuálně 495 Jihočechů.

Podle verifikovaných dat krajské hygienické stanice bylo v neděli večer na jihu Čech mezi nemocnými 99 žen a 72 mužů. Z celkových 171 potvrzených případů COVID-19 je 41 z Českobudějovicka, 36 ze Strakonicka, 28 z Prachaticka, 22 z Českokrumlovska, 19 z Táborska, 16 z Jindřichohradecka a devět z Písecka.

„Mezi pozitivně testovanými je deset dětí ve věku do 14 let. Čtrnáct nemocných je v kategorii od 15 do 24 let, osmadvacet v kategorii od 25 až 34 let, osmadvacet v kategorii od 35 do 44 let, šestadvacet v kategorii od 45 do 54 let a osmadvacet v kategorii od 55 do 64 let. Celkem 37 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+,“ konstatovala epidemioložka jihočeské KHS Jitka Luňáčková.

Počet Jihočechů, kteří se vrátili ze zahraničí zpět do vlasti, se v neděli zvýšil o 6 osob na celkových 240.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků