Hlavní obsah
Foto: Jihočeský kraj

COVID-19 na jihu Čech 28. května: Tři nové případy, jeden nově uzdravený. Aktuálně pozitivních je 12

Za uplynulých 24 hodin zaznamenali hygienici na jihu Čech tři nově potvrzené případy nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Do statistik přibyl také jeden uzdravený.

Foto: Jihočeský kraj
COVID-19 na jihu Čech 28. května: Tři nové případy, jeden nově uzdravený. Aktuálně pozitivních je 12

Kumulativní počet nemocných s diagnózou COVID-19 se tak ke čtvrteční 18. hodině zvýšil na 185 a počet vyléčených na celkových 167. Počet aktuálně pozitivních osob v kraji je 12.

„Od středečního do čtvrtečního večera vyšetřily laboratoře v regionu dalších 100 suspektních vzorků. Pozitivní byly tři. Všechny se týkaly mladých mužů z Písecka, kteří se nakazili při narozeninové oslavě po kontaktu s pozitivní osobou, která nepochází z jižních Čech. Spolu se včera pozitivně testovaným mladíkem z Prachaticka má tato rodinná akce na svém kontě čtyři infikované. Všichni jsou spolu s dalšími zúčastněnými umístěni v nařízené karanténě. Tento případ ukazuje, že obezřetnost a dodržování hygienických doporučení jsou stále na místě i v domácím prostředí,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Písecko třemi novými případy onemocnění COVID-19 ztratilo dlouhodobě drženou pozici okresu s nulovým počtem aktuálně pozitivních. „Zcela bez evidovaných aktivních případů je ale nově Táborsko, odkud pocházel čtvrteční nově uzdravený pacient. V regionu jsou tedy i nadále čtyři ze sedmi okresů bez aktuálně pozitivních osob,“ poznamenala Kvetoslava Kotrbová.

Ze stávajících 12 aktivních případů COVID-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno osm na Prachaticku, tři na Písecku a jeden na Jindřichohradecku. Českobudějovicko, Českokrumlovsko, Strakonicko a Táborsko hlásí aktuální nulu.

V porovnání s ostatními kraji z hlediska relativního výskytu COVID-19, tedy v počtu pozitivních případů přepočtených na 100 tisíc obyvatel regionu, si jižní Čechy stále udržují s 28,87 nemocnými na 100 tisíc obyvatel (k čtvrteční 18. hodině) pozici regionu s nejnižším výskytem COVID-19 a s vysokým podílem uzdravených. V kraji se již vyléčilo více než devadesát procent všech nakažených, celkově v republice je to asi sedmdesát procent.

„Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 15 762 osob. V povinné karanténě se k čtvrteční 18. hodině nacházelo aktuálně 67 Jihočechů. Počet vyšetřených samoplátců se v regionu ve čtvrtek zvýšil o 165 na celkových 3 241,“ konstatovala epidemioložka jihočeské KHS Jitka Luňáčková.

Podle verifikovaných dat KHS bylo ven čtvrtek večer na jihu Čech pozitivních kumulativně od začátku epidemie 105 žen a 80 mužů. Z celkových 185 dosud potvrzených případů je 41 z Českobudějovicka, 37 ze Strakonicka, 36 z Prachaticka, 22 z Českokrumlovska, 19 z Táborska, 18 z Jindřichohradecka a dvanáct z Písecka.

Mezi pozitivně testovanými v kraji je dosud kumulativně deset dětí ve věku do 14 let. Sedmnáct nemocných je v kategorii od 15 do 24 let, 33 v kategorii od 25 až 34 let, 28 v kategorii od 35 do 44 let, 27 v kategorii od 45 do 54 let a 31 v kategorii od 55 do 64 let. Celkem 39 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků