Hlavní obsah
Foto: Jihočeský kraj

COVID-19 na jihu Čech 24. května: Už čtyři okresy bez pozitivních případů

Za uplynulých 24 hodin nezaznamenali hygienici na jihu Čech znovu žádný nově potvrzený případ nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Do statistik přibyl jeden uzdravený, počet aktuálně pozitivních osob v kraji se tak snížil na 12.

Foto: Jihočeský kraj
COVID-19 na jihu Čech 24. května: Už čtyři okresy bez pozitivních případů

Kumulativní počet nemocných s diagnózou COVID-19 zůstal k nedělní 18. hodině v kraji beze změny na 181 a celkový počet vyléčených se zvýšil na 163.

„Od sobotního do nedělního večera vyšetřily laboratoře v regionu 37 suspektních vzorků. Pozitivní nebyl žádný. Epidemiologická situace v regionu je klidná, přibyl nám jeden vyléčený pacient na Českobudějovicku. V Jihočeském kraji tak v současné době máme čtyři ze sedmi okresů bez aktivního případu COVID-19,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

„Je dobré, že v našem kraji je situace až na ojedinělé nové případy dlouhodobě klidná. Od pondělí ale dochází k dalšímu rozvolnění velkého balíku opatření a rizika přenosu samozřejmě velmi výrazně stoupnou. Věřím, že Jihočeši se budou i nadále chovat tak odpovědně a ohleduplně k druhým jako dosud, to, jak úspěšně náš kraj prochází epidemií, je především jejich zásluha,“ doplnila.

Ze stávajících 12 aktivních případů COVID-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno osm na Prachaticku, po dvou na Táborsku a Jindřichohradecku. Strakonicko, Českokrumlovsko, Písecko a nově také už zmíněné Českobudějovicko hlásí aktuální nulu.

V porovnání s ostatními kraji z hlediska relativního výskytu COVID-19, tedy v počtu pozitivních případů přepočtených na 100 tisíc obyvatel regionu, si jižní Čechy nadále udržují s 28,24 nemocnými na 100 tisíc obyvatel (k nedělní 18. hodině) pozici regionu s výrazně nejnižším výskytem COVID-19 a s vysokým podílem uzdravených. V kraji se již vyléčilo více než 90 procent všech nakažených, celkově v republice jsou to stále zhruba dvě třetiny.

„Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 15 372 osob. V povinné karanténě se k nedělní 18. hodině nacházelo aktuálně 82 Jihočechů. Počet vyšetřených samoplátců se v regionu v neděli zvýšil o 149 na celkových 3 009,“ konstatovala epidemioložka jihočeské KHS Jitka Luňáčková.

Pro potřeby přeshraničních pracovníků funguje informační linka KHS 736 514 326. Samoplátci se mohou nechat testovat na hraničním přechodu s Rakouskem v Dolním Dvořišti a v Českých Velenicích, na hraničním přechodu s Německem ve Strážném, v krajském městě najdou samoplátci odběrová místa před areálem výstaviště a v ulici U tří lvů.

Podle verifikovaných dat KHS bylo v neděli večer na jihu Čech mezi nemocnými kumulativně 105 žen a 76 mužů. Z celkových 181 dosud potvrzených případů je 41 z Českobudějovicka, 37 ze Strakonicka, 35 z Prachaticka, 22 z Českokrumlovska, 19 z Táborska, 18 z Jindřichohradecka a devět z Písecka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků