Hlavní obsah
Kroměříž - pohled z věže Arcibiskupského zámku Foto: Zdeněk Urbanovský

Chutě Moravy směřují do televizní sítě 3SAT

Rakouská televize ORF natáčela ve Zlínském kraji záběry do pořadu Der Geschmack Europas (Chuť Evropy). Díl tohoto pořadu věnovaný Moravě bude odvysílán na počátku listopadu tohoto roku v televizním vysílání sítě 3SAT.

Kroměříž - pohled z věže Arcibiskupského zámku Foto: Zdeněk Urbanovský
Chutě Moravy směřují do televizní sítě 3SAT

Centrála cestovního ruchu Východní Moravy ve spolupráci se Zahraničním zastoupením CzechTourism ve Vídni připravila v součinnosti s partnery v regionu podmínky pro několikadenní práci pětičlenného televizního štábu. Využita byla i metodická pomoc filmové kanceláře Zlín Film Office.

Štáb dostal nabídku výběru řady možností a lokací k pořízení záběrů, nakonec se filmaři na Východní Moravě zaměřili zejména na využití švestek v regionální gastronomii od sušení a výroby povidel až po tradiční slivovici. Chutě Východní Moravy pak v pořadu doplní polévka kyselice, valašský vdolek známý také pod označením valašský frgál, tentokrát s náplní ze švestkových povidel, a kachna pečená s jablky. 

Natáčelo se v Modré u Velehradu, ve Vizovicích (jak v areálu R. Jelínek, tak v místních švestkových sadech), ve Valašské Dědině v Rožnově pod Radhoštěm.

Vizovice v době Trnkobraní předvedly  tradiční košt slivovice, pěstitelskou palírnu, švestkové sady, kde postupně dozrávají různé odrůdy švestek. Ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm bylo před zraky televizního štábu připraveno sváteční menu: valašská kyselice, valašský vdolek s povidlovou náplní a pečená kachna. Konzultaci k výrobě švestkových povidel v domácích podmínkách moderátor pořadu Lojze Wieser absolvoval v Holešově v historické kovárně.

Kromě "švestkového tématu", štáby využil možnost natáčet v Kroměříži jeden z dílů pořadu, který bude věnován roku 1848, kdy v Kroměříži zasedal rakousko-uherský Říšský sněm. Byly pořízeny záběry z Arcibiskupských sklepů, z nádvoří i věže Arcibiskupského zámku

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků