Hlavní obsah
Pohled na bazén z přírodní památky Podolský profil, bývalého lomu při ulici Na Kavčích horách. Foto: PRÁVO - Petr Janiš

Chtějí zvrátit zástavbu parku u Kavčích hor

Mezi Kavčími horami a podolským bazénem se táhne pás zeleně. Pozemky zde už nepatří Praze 4, směnila je počátkem roku se společností Prominecon Group, dříve Navatyp, za jiné v parku na Pankrácké pláni.

Pohled na bazén z přírodní památky Podolský profil, bývalého lomu při ulici Na Kavčích horách. Foto: PRÁVO - Petr Janiš
Chtějí zvrátit zástavbu parku u Kavčích hor

Obyvatelé přilehlých čtvrtí se snaží případné výstavbě v sousedství přírodní památky Podolský profil nad bazénem zabránit a rozhodnutí zvrátit.

Petici s asi 1200 podpisy bývalý správce přírodní památky Jaroslav Trubka doručil na radnici. Není ale jasné, zda se do voleb zastupitelé ještě sejdou. Starosta Pavel Horálek (ODS) by měl jednání svolat do 60 dnů, jenže komunální volby se konají už za 31 dnů.

Bývalý městský radní Petr Štěpánek (SZ) tvrdí, že se jedná o frontální útok na zeleň na Kavčích horách ze strany spekulantů, značně nevýhodný pro městskou část. Mluvčí Prahy 4 Žaneta Pilařová hájí radnici tím, že směnila pozemky v Centrálním parku, dříve Družba, na Pankrácké pláni s 2500 metry čtverečními na Kavčích horách s výnosem asi 8 miliónů korun.

Ačkoli pozemky, které radnice ponechala nástupci Navatypu, současný územní plán vymezuje jako zeleň, stavět se patrně smí v areálu bývalého zahradnictví, které bylo z plánu vyňato. A zatím neschválený koncept nového plánu předpokládá, že se zelené pozemky mezi Kavčími horami a Dvorci změní na stavební.

V lednu, kdy zastupitelé o směně rozhodli, za ně jiný zájemce nabídl místo 8 rovnou 40 miliónů korun. „Každý zastupitel měl nabídku v ruce. Teď říkají, že jsou pro záchranu parku Družba, ve skutečnosti ale zašantročili pozemky za desítky miliónů korun,“ reagoval pro Právo Štěpánek.

Současné vedení Prahy 4 nechápe postoj zelených. „Původně pro to hlasovali, je velice zarážející, jak studují materiály," uvedla Pilařová. Štěpánek to odmítl. „Na lednovém jednání zastupitelstva jsem nebyl, kvůli dovolené jsem se předem omluvil. Návrh na revokaci usnesení nepodpořila ani ODS, ani TOP 09, ani ČSSD," ohradil se Štěpánek.

Pokud nepomůže nové zastupitelstvo, místní zvažují, že s odkazem na zákon o hlavním městě, který stanoví, že se nemovitosti prodávají za cenu v čase a místě obvyklou, napadnou celou transakci mezi Prahou 4 a Prominecon Group u soudu. (trj)

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků