Hlavní obsah
Foto: Čáslavice

Čáslavice budou slavit ve velkém stylu. Letos je to krásných 777 let od první písemné zmínky o obci

V pátek 7. července ve 20 hodin budou v obci zahájeny velkolepé oslavy, které potrvají až do neděle. Důvodů je několik. Čáslavice letos slaví šťastné 777leté výročí a k této události si nechaly zhotovit vyšívané symboly, nad kterými strávily více než měsíc mravenčí ruční práce vyšívačky z Alerionu.

Foto: Čáslavice
Čáslavice budou slavit ve velkém stylu. Letos je to krásných 777 let od první písemné zmínky o obci

Celá akce je současně i pomyslnou rozlučkou. Čáslavický rodák a starosta obce Vladimír Bartes po 11 letech ve funkci předá příští rok své „žezlo“ dalšímu nástupci a pro obec, jako poděkování za svým obdobím, zanechá památku, která bude provázet další generace místních obyvatel.

Grant na podporu obecních slavností lez využít i na výrobu praporů

„Komunální symboly jsou vizitkou každé obce. Udělené předsedou Poslanecké sněmovny a v Registru komunálních symbolů je máme už od roku 2003, ale co naplat, dokud nejsou vidět, v myslích obyvatel se nezabydlí. Předsevzal jsem si proto, že jako poděkování a k upomínce na své funkční období, obci tyto symboly nechám vyrobit,“ uvedl starosta Čáslavic Vladimír Bartes.

Největším problémem většiny měst a obcí je přitom nedostatek financí. „My jsme ale využili grantových možností na podporu obecních slavností na Krajském úřadě Vysočina a o finanční podporu na nový prapor jsme zažádali v rámci letošních oslav,“ vysvětlil starosta.

„Kromě obecního znaku a vlajky jsme nechali vyrobit i hasičský prapor pro náš Sbor dobrovolných hasičů Čáslavice, kteří neochvějně a statečně slouží v obci už od svého založení roku 1896,“ dodal. 

Jak vyšívané symboly vznikají?

Vyšívané insignie jsou doslova mistrovským dílem a jsou vyrobeny z nejluxusnějších materiálů. Kilometry japonského vyšívacího hedvábí v kombinaci s italským sametem by ale nikdy nevykvetly do krásy bez šikovných rukou vyšívaček z heraldické a vexilologické společnosti Alerion.

Tajemství se ukrývá právě v tradiční ruční výšivce, která vychází z po staletí prověřených řemeslných postupů. Poté následuje proces titěrné ruční práce s milióny precizních stehů, díky kterým vznikne takřka plastický obraz se stínováním a působivými detaily.

Celý víkend se bude zpívat, tančit, hodovat a slavit

Odvěkým posláním praporů aj. symbolů bylo spojovat a sdružovat. Nejinak tomu bude i v Čáslavicích. Páteční večer rozezní od 20 hodin svým koncertem místní kulturní dům zpěvák Petr Bende.

V sobotu pak vypuknou oslavy na návsi. Od 14 hodin bude obcí procházet historický průvod v čele s králem Janem Lucemburským a jeho manželkou, o napínavou podívanou se postarají šermíři. Poprvé budou odhaleny nově vyrobené komunální symboly, kterým „do života“ požehná pan farář Stanislav Mahovský. Celé odpoledne hudebně zpestří se svou dechovkou Horané a nudit se nebudou ani děti, pro něž bude přichystán kolotoč a skákací hrad.

V neděli se po slavnostní mši svaté v kostele, spolu s chrámovým zpěvem, uskuteční fotbalový zápas staré gardy fotbalistů Zbrojovky Brno proti čáslavickému týmu. „K tomu budeme opékat sele a samozřejmě víno i pivo poteče proudem,“ dodal starosta. „Všichni obyvatelé, místní rodáci i lidé ze širokého okolí jsou srdečně zváni.“

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků