Hlavní obsah
Titulní strana oficiálního webu města Bohumína. Foto: Město Bohumín

Buhumínský rodák daroval městu doménu bohumin.cz 

Město získalo darem internetovou doménu www.bohumin.cz. Její přijetí od Čechoameričana Jana Kanclirze potvrdili v minulých dnech bohumínští radní.

Titulní strana oficiálního webu města Bohumína. Foto: Město Bohumín
Buhumínský rodák daroval městu doménu bohumin.cz 

Bohumínský rodák podnikající ve Spojených státech doménu vlastnil patnáct let. Pořídil si ji pár měsíců předtím, než se o ni začalo zajímat samo město. Radnice se tak musela pro své oficiální stránky spokojit s alternativou www.mesto-bohumin.cz.

„Zprvu jsme na doméně bohumin.cz provozovali malý soukromý web, který poskytoval Bohumíňákům informace o městě. Byla to pro mě cesta a příležitost, jak přidat ruku k dílu a informovat o rodném městě, i když jsem bydlel přes osm tisíc kilometrů daleko,“ zavzpomínal Kanclirz s tím, že se portál postupně rozrůstal.

„V době jeho největšího rozmachu jsme měli v terénu pět reportérů, kteří týdně zveřejňovali až patnáct článků a přes tři sta fotek. Na portálu jsme vybudovali také různé funkce, například volební online systém pro soutěže krásy.”

V té době však Jan Kanclirz rozjel mnoho dalších náročných projektů, a tak produktivita a čas pro další vývoj webu ubývaly. Na konci roku 2014 se rozhodl portál ukončit a dát přednost novým výzvám.

Doménové jméno ovšem nezaniklo, naopak našlo díky Janu Kanclirzovi ideální uplatnění. „Rozhodl jsem se jej darovat městu. Je to správná volba. Chci, aby doména dále sloužila pro dobro města a Bohumíňáků,“ prozradil Jan Kanclirz a zároveň poděkoval všem, kteří projektu věnovali svůj čas. Doména už teď směřuje návštěvníky na oficiální stránky města.

„Dar považuji za krásný příklad toho, že ač je člověk vzdálen tisíce kilometrů a v Bohumíně každodenně nežije, stále může město mít rád a záleží mu na jeho pozitivním rozvoji. Za to zaslouží pan Kanclirz velký palec nahoru,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha.

Webové stránky Bohumína si denně prohlíží až 2500 návštěvníků. V případě krizových situací (povodně, volby, petice) je návštěvnost i několikanásobně vyšší. Nejpopulárnější jsou zpravodajské rubriky, stejně jako databáze firem, licitace bytů, psí útulek. Město web stále vylepšuje a investuje do něj desítky tisíc korun ročně.

První doménu mělo město od roku 1998, kdy byl internet ještě v plenkách a doma či v práci ho skoro nikdo neměl. O důležitosti doménových jmen se toho v té době ještě moc nevědělo, a tak si Bohumín pořídil www.mubo.cz, což je zkratka pro Městský úřad Bohumín.

Jakmile začal internet nabývat na důležitosti, muselo se město poohlédnout po jiné, přehlednější. A protože bohumin.cz už byla obsazená, zvolila radnice doménu mesto-bohumin.cz. Nově je teď vlastníkem i té nejtypičtější bohumin.cz. Původní doména www.mubo.cz se přesto zachovala do dnešních dnů, a to jako doménová koncovka radničních e-mailových adres.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků