Hlavní obsah
Výhled z rozhledny Foto: Jan Kaše

Bolfánek u Chudenic – významné místo s překrásným výhledem

Na vrchu Žďár, který se v nadmořské výšce 584 metrů rozprostírá nad obcí Chudenice na Klatovsku, se na místě bývalého kostela nachází rozhledna Bolfánek.

Výhled z rozhledny Foto: Jan Kaše
Bolfánek u Chudenic – významné místo s překrásným výhledem

Chudenice, které leží v nádherné kopcovité krajině, mají bohatou historii, sahající až do 13. století, kdy se objevují první písemné zmínky.

Je však velice pravděpodobné, že tato oblast byla osídlena již v době před naším letopočtem, což dokládají četné nálezy z okolních lokalit (například mohyla s bohatou výbavou bronzových předmětů v Červeném Poříčí či eneolitické sídliště Koubova skála poblíž obce Kaliště).

Biskup a ďábel

Podle legendy se v 10. století na návrší nad Chudenicemi při své cestě z Prahy zastavil řezenský biskup Wolfgang, kterému se toto místo s výhledem na šumavské kopce zalíbilo natolik, že se rozhodl vybudovat zde kostel. Biskup musel ale nejprve zkrotit ďábla, který místo obýval a výstavbě svatostánku bránil.

Puklina a konec světa?

Boj nakonec ďábel prohrál a zmizel v puklině skály, která je do dnešního dne patrná v malém sklípku pod kaplí. Údajně se ale pomalu rozšiřuje a až bude tak široká, že se do ní vejde těhotná žena, nastane konec světa. 

Léčivý kámen

Před odchodem vystoupil biskup Wolfgang na skálu, ve které ďábel zmizel, a požehnal české zemi. Ve skále po něm zůstal otisk jeho nohou a malý důlek od biskupské berle. Na místo posléze začali přicházet poutníci, kteří věřili, že kámen s otisky má léčivé účinky, především pak pro oční choroby.

„Kámen se svojí léčivou schopností netají, pouze bych k očním chorobám navíc přidal potíže s močovými cestami," uvádí v knize Tajemná místa Pošumaví psychotronik Pavel Kozák, který také upozorňuje na další zajímavou skutečnost, a to, že skála v kapli je průsečíkem energetických linií.

„Dále leží na významné linii Kladruby (benediktinský klášter u Stříbra) - Bolfánek - Klenová a vychází z něj ještě delší přímka na Hory Matky Boží, Svatobor, Královský kámen a Suchý vrch u Stach," uvádí Pavel Kozák.  

Ať již byla skutečnost jakákoliv, nebylo toto místo v minulosti vybráno náhodně. Opustíme-li však historii a legendy, pochopíme, že nás zde okouzlí především překrásná příroda, která si zvláště v těchto dnech pohrává s barvami, a také uklidňující výhled na okolí a šumavské kopce.

Pokud chcete tento pocit zažít a nechat do sebe vstoupit i trochu toho místního tajemna, stačí vystoupat po 138 schodech na 45 metrů vysokou rozhlednu, která bude v listopadu přístupná pouze o víkendech.   

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků