Hlavní obsah
V Karlovarském kraji v těchto dnech proběhla poslední fáze likvidace invazních rostlin. Foto: Alena Lochmannová

Boj s invazními rostlinami na Karlovarsku nekončí

V Karlovarském kraji v těchto dnech proběhla poslední fáze likvidace invazních rostlin v rámci projektu Omezení výskytu invazních rostlin, který je podporován z Operačního programu Životní prostředí. Tím tento tříletý projekt končí, nekončí ale boj s invazními rostlinami.

V Karlovarském kraji v těchto dnech proběhla poslední fáze likvidace invazních rostlin. Foto: Alena Lochmannová
Boj s invazními rostlinami na Karlovarsku nekončí

Cílem projektu bylo zmapovat výskyt bolševníku velkolepého, křídlatek a netýkavky žláznaté a vhodnými metodami omezit jejich výskyt a to na území více než 2800 kilometrů čtverečních. K jaké změně došlo na 6229 hektarech, vyhodnotí až právě zpracovávaná Studie účinnosti. Její výsledky budou poprvé představeny na Závěrečné konferenci 2. listopadu v Krajské knihovně v Karlových Varech.

„V každém případě projekt zvýšil povědomí všech o problematice invazních rostlin v kraji a přinesl i nové zkušenosti s jejich takto rozsáhlou likvidací,” zhodnotila manažerka projektu Lenka Pocová. Do budoucna budou informace o použití jednotlivých metod k dispozici vlastníkům formou Metodické příručky a videa.

V následujícím období bude potřeba věnovat této problematice pozornost, monitorovat stav a vývoj lokalit a zabránit opětovnému rozšíření invazních rostlin.

„V minulých dnech jsme k tomuto tématu vedli řadu jednání zejména se starosty obcí, připravujeme vhodná opatření včetně jejich finančního zajištění pro udržení dosaženého stavu a pro jeho další zlepšování,” uvedl krajský radní Josef Hora.

Finanční prostředky potřebné k zajištění udržitelnosti byly zařazeny do návrhu rozpočtu kraje pro příští rok a do rozpočtového výhledu 2017 – 2020.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků