Hlavní obsah
Výstava dětských prací věnovaná 100. výročí republiky v radničním vestibulu. Foto: Jana Končítková

Bohumín oslaví 100. výročí republiky pokusem o rekord i komentovanými prohlídkami

Bohumín se chystá na oslavy 100. výročí republiky. Ty vyvrcholí tento týden pokusem o rekord v největším počtu lidí s trikolorou na jednom místě, sázením pamětní lípy a komentovanými prohlídkami interiérů historických staveb z červených cihel.

Výstava dětských prací věnovaná 100. výročí republiky v radničním vestibulu. Foto: Jana Končítková
Bohumín oslaví 100. výročí republiky pokusem o rekord i komentovanými prohlídkami

Už v pátek 26. října v 10 hodin se Bohumíňáci na náměstí T. G. Masaryka pokusí o nový český rekord v počtu lidí na jednom místě s trikolorou.

„U příležitosti stého výročí republiky se bohumínští školáci na rekord intenzivně připravují. V základních i středních školách vyrábějí trikolory, procvičují si českou hymnu i s její slovenskou částí. Tu by mělo při pokusu o rekord zpívat celé náměstí. Očekáváme účast až dvou tisíc lidí. Pozdravit všechny účastníky rekordu přijede i první prezident Československa T. G. Masaryk. Ten pak bude také u sčítací brány spolu s komisařem agentury rekordů Dobrý den z Pelhřimova,“ prozradil ředitel městské kulturní agentury K3 Karel Balcar s tím, že pokud se pokus o rekord podaří, stane se Bohumín držitelem už 16. rekordu.

Pro veřejnost, která se bude chtít do trikolorového rekordu zapojit, bude mít kulturní agentura K3 Bohumín připraveny trikolory přímo na náměstí.

V neděli 28. října budou oslavy 100. výročí republiky v Bohumíně pokračovat. „Oslavy u příležitosti tohoto významného výročí probíhají v Bohumíně celoročně. Například v červenci jsme uspořádali program s příjezdem T. G. Masaryka v historickém voze a sokolským vystoupením. Odhalili jsme přitom pamětní desku s prezidentovým reliéfem, kterou zhotovil olomoucký sochař Jiří Finger,“ připomněl místostarosta Bohumína Lumír Macura s tím, že pietní akt k výročí proběhne v neděli v 9:30 hodin právě u nové pamětní desky. O půl hodiny později pak na pěší zóně u sousoší Rodina vysadí Bohumíňáči pamětní lípu.

V 10:45 hodin odstartují komentované prohlídky některých historických budov v centru Bohumína, které jsou součástí letos otevřené Červené stezky. Ta se dočkala i celorepublikového ocenění Komunální projekt roku 2018.

„Lidé mají jedinečnou příležitost zúčastnit se komentovaných prohlídek budov z červených cihel. Těch se zhostí průvodci v historických kostýmech. Nahlédnout bude možné do hlavní radniční budovy, evangelického kostela a zdejší střední školy,“ doplnil Macura.

Na odpoledne připravila kulturní agentura K3 Bohumín u příležitosti výročí ve zdejším kině malý filmový festival. Promítat se budou snímky Jan Palach (od 14 hodin), Milada (od 16:30 hodin) a Hovory s TGM (od 19 hodin).

S předstihem už v Bohumíně zahájila oslavy tento týden expozice děl vytvořených dětmi ze zdejší základní umělecké školy. Ti pro výstavu ex libris u příležitosti výročí originálně ztvárnili T. G. Masaryka. Nejvydařenější díla jsou teď k vidění ve foyer radnice u busty prvního prezidenta. Školáci a studenti vytvářeli takzvané knižní značky s prezidentovou podobiznou i jiných státníků nebo se symboly republiky. V zimě byly dětské výtvory k vidění v knihovně, teď část z nich zdobí vstupní prostory radnice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků