Hlavní obsah
Právě tady, nedaleko Bílovce, by měla být v příštím roce křížová cesta postavena. Foto: Jiří Velký

Bílovec vyhlásil soutěž na grafické ztvárnění křížové cesty

Vedení města Bílovce vyhlásilo jednokolovou veřejnou soutěž na zpracování grafického návrhu patnácti zastavení křížové cesty. Ta by měla v příštím roce vzniknout na turistické cestě Hubleska - Bílov.

Právě tady, nedaleko Bílovce, by měla být v příštím roce křížová cesta postavena. Foto: Jiří Velký
Bílovec vyhlásil soutěž na grafické ztvárnění křížové cesty

„V současné materiálně zaměřené době jsou duchovní hodnoty stále vzácnější a stejně tak jsou výjimečná místa, která je připomínají,” konstatuje starosta Bílovce Pavel Mrva, který soutěž inicioval, a dodává, že Bílovci křížová cesta vždy chyběla. Nejbližší jsou totiž v Hradci nad Moravicí nebo mezi Novým Jičínem a Štramberkem.

„V době, kdy je v Evropě nestabilní politická situace, můžeme vytvoření nové křížové cesty vnímat jako symboliku návratu ke starým křesťanským hodnotám a jistotám. Přestože jde o symbolickou záležitost nevelkého rozsahu, myslím, že může mít velký význam jak pro katolickou komunitu, tak pro širokou veřejnost. Bude totiž postavena na turisticky atraktivním místě s nádhernými výhledy do krajiny, které přímo vyzývá k procházkám a relaxaci. Protože chceme význam a symboliku křížové cesty přiblížit každému, bude u křížové cesty umístěna naučná tabule,” řekl starosta.

Podle Pavla Mrvy je podstatné, aby křížová cesta měla podobu subtilních konstrukcí citlivě umístěných do krajiny. „Vycházíme z industriální historie našeho regionu, proto trváme na použití tradičních materiálů – dřeva a kovu,” pokračuje s tím, že předpokládané náklady na postavení nové křížové cesty představují zhruba 1,5 miliónu korun.

„V danou chvíli v souvislosti s tímto projektem jednáme o partnerství s polským městem Kietrz a zvažujeme žádost o dotaci z dotačního programu INTERREG EUROPE. Možnost sponzorovat jednotlivá zastavení bychom chtěli dát také soukromým donátorům,” dodává a upřesňuje, že cena pro vítěze architektonické soutěže představuje 30 tisíc korun.Soutěžní návrhy musejí být odevzdány do 30. září 2016 a vyhodnoceny budou v listopadu. Ale už v  říjnu budou přihlášené modely a návrhy vystaveny v bíloveckém zámku, aby se s nimi mohla seznámit veřejnost,” dodal.

Na výběru místa pro novou křížovou cestu se podílel i děkan bílovecké farnosti Lumír Tkáč. „Bude postavena na zelené turistické značce, která prochází od Bílovce přes Hublesku k rozhledně Kanihůře v Bílově a případně dál do Fulneku, nebo obloukem zpět do Bílovce. Stejnou trasou vede i cyklostezka,” říká bílovecký farář a dodává, že každé zastavení nabídne nejen zamyšlení, ale i úchvatný pohled na okolí. „Samotný úsek křížové cesty, která bude zakomponována mezi před několika lety nasazené stromy, nebude nijak dlouhý, maximálně 1,5 kilometru.”

Podle Lumíra Tkáče je postavení křížové cesty kromě jiného příležitostí, jak vnímat nový státní svátek na Velký pátek. „Projít si v ten den křížovou cestu by mohlo lidem v Bílovci a okolí pomoci naladit se na atmosféru velikonočních svátků a nebrat Velký pátek jen jako den volna navíc.”

Křížová cesta, někdy podle jejího cíle nazývaná Kalvárie, je symbolická cesta sledující události spojené s ukřižováním Ježíše Krista. Zahrnuje dění kolem jeho odsouzení Pilátem Pontským, nesení kříže a ukřižování na hoře Golgota (Kalvárie). Obvykle mívá čtrnáct zastavení, ve dvacátém století bylo přidáno zastavení patnácté. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků