Hlavní obsah
Titulní obrázek k Bílé smrti. Foto: Ondřej Bezouška

Amatéři připravují vlastní vizi světa 30 let po Čapkově Bílé nemoci

Filmaři z jižních Čech se pokoušejí odvyprávět příběh ze světa Čapkovy Bílé nemoci. V alternativních 60. letech 20. století budují totalitní společnost, která vyrostla na odkazu doktora Galéna.

Titulní obrázek k Bílé smrti. Foto: Ondřej Bezouška
Amatéři připravují vlastní vizi světa 30 let po Čapkově Bílé nemoci

Žijeme v době, která nám připomněla strach z nemocí. V Česku řádí chřipka a světem hýbe koronavirus. O to překvapivější je, že jeden produkční tým - Adler film - připravuje vlastní příběh dotýkající se světa Čapkovy Bílé nemoci.

„Ten film nevznikl letos,” řekl autor scénáře Bílé smrti a režisér Ondřej Adler. „Scénář byl sepsán roku 2017. Šlo o pomalý post-noir černobílý příběh, který by nikdy nevznikl, nebýt podpory Hornického muzea v Příbrami, Alšovy jihočeské galerie, Teologické fakulty Jihočeské univerzity a celé řady osob, které do celku vložily svůj čas - a kolikrát i rodinu.”

Příběh je vyprávěn optikou vyšetřovatele Luboše Šťastného, který je oddaný totalitnímu systému Pravdy a Lásky, jemuž roky slouží jako pracovník v bezpečnostní službě. Jeho úkol je jednoduchý: přinutit svědkyni Marii Dostálovou, aby vypovídala podle předem daného scénáře, v němž figuruje její otec jako zločinec.

„Příběh nevypráví o mutaci viru Bílé nemoci, které zde říkají Bílá smrt. Je to o postavách v rozpadajícím se totalitním světě. Společnosti, která spěje ke svému konci, ale snaží se ještě z posledních sil nadechnout. Nadále buduje lež o blahobytu, lásce a pravdě pro všechny. Samotný vir je pak spíše realitou, která danou budovanou lež nabourává a trhá na kusy,” uvedl Ondřej Adler.

V hlavních úlohách komisaře Luboše Šťastného se představí Patrick Markes, který je zkušeným televizním i divadelním hercem. Hlavní ženskou roli si pak na svá bedra vzala Monika Fejglová, herečka známá například ze sci-fi České televize Běžci (2010, režie: Vít Karas) či z divadla Bez záruky.

Celý krátkometrážní projekt se realizuje již rok a poslední klapka je naplánovaná na březen tohoto roku v Nové Bystřici, kde tvůrce čekají dva exteriéry a jeden interiér.

První teaser je nicméně k nahlédnutí a celý film snad bude ke zhlédnutí již koncem tohoto roku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků