Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Lidé, co dříve chystají vánoční výzdobu, jsou šťastnější, tvrdí experti

Je předčasná vánoční výzdoba otravná? Podle expertů nikoli. Lidé, kteří své domovy vydekorují s předstihem, jsou prý v životě mnohem šťastnější a těší se i z maličkostí, píše server Business Insider.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Lidé, co dříve chystají vánoční výzdobu, jsou šťastnější, tvrdí experti

Podle psychoanalytika Steva McKeowna může za časným zdobením stát sice i obsese, častěji je to ale pocit něčeho známého a milého. „Vánoce v nás vyvolávají nostalgii. Ve světě plném stresu a úzkostí se chtějí lidé pojit s něčím, co je dělá šťastnými, a vánoční dekorace a svátky obecně nás připomínají dětství,“ tvrdí McKeown.

Vánoční ozdoby jsou přímým spojením s kouzelnými okamžiky z dětství, proto lidé, kteří si své domovy zkrášlí v předstihu, mohou zažívat více štěstí než ti, kteří výzdobu nechávají na poslední chvílí. Nostalgie spojená s Vánoci totiž lidem mimo jiné připomíná období, kdy neměli žádné starosti.

Svátky mohou být také vzpomínkou na ty, kteří už s námi nejsou. „Možná je to takový hořkosladký pocit, ale Vánoce jsou pro nás časem vzpomínání. Ať už na milované osoby, nebo na dobu, kdy jsme stále věřili na Ježíška,“ dodal McKeown.

Pokud navíc někdo zdobí svůj dům, může to podle expertů pomoci vylepšit vztahy se sousedy. Studie zveřejněná v odborném magazínu Journal of Enviromental Psychology tvrdí, že dekorace na domě či zahradě vyvolávají v ostastních větší pocit přátelskosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků