Hlavní obsah

Bavorská obec u českých hranic si na zimu postaví kostel ze sněhu

Bavorská obec Mitterfirmiansreut, ležící kousek od českých hranic, chystá na zimu a vánoční svátky pro své obyvatele i návštěvníky netradiční atrakci - kostel ze sněhu. Známé lyžařské středisko na německé straně Šumavy si tak chce připomenout stavbu prvního sněhového svatostánku ve vesnici před sto lety.

Bavorská obec u českých hranic si na zimu postaví kostel ze sněhu

V zimě roku 1911 zde napadlo tolik sněhu, že se lidé z horské vísky nemohli dostat do kostela v nedalekém Mauthu. Postavili si proto vlastní z materiálu, kterého bylo tehdy všude víc, než jim bylo milé. Po vzoru katedrály v Pasově vytvořili 14 metrů dlouhý, sedm metrů široký a téměř čtyři metry vysoký sněhový dóm se dvěma věžemi, jehož fotografie se tenkrát dostaly i do amerických časopisů.

Ke stému výročí této akce se nadšenci v Mitterfirmiansreutu rozhodli originální kousek svých předků zopakovat, jen v modernějším provedení. Nový, futuristicky vyhlížející kostel bude mít na délku 26 metrů a na šířku 11 metrů. Jeho dominantou má být 17 metrů vysoká věž s křížem. Na stavbu padne podle odhadů 1100 tun sněhu a ledu. Uvnitř nabídne přibližně 190 míst k stání.

Slavnostní otevření je plánováno na 17. prosince. Jako v každém kostele se i v tomto bílém chrámu budou jednou týdně sloužit bohoslužby, které doplní příslušně studený kulturní program. Na Štědrý večer například organizátoři chystají výrobu jesliček ze sněhu a na konci ledna jej zkrášlí výstava ledových soch.

Jak dlouho zůstane tento svatostánek stát, bude záležet jen na počasí. Jeho předchůdce v roce 1911 vydržel od konce března až do května.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků