Hlavní obsah
Ještěd Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd

V horní stanici vítr dosahuje rychlosti 90 kilometrů v hodině.

Ještěd Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci. Vítr na horní stanici dosahuje 90 kilometrů v hodině, přípustných je přitom je 58 km/h, pak už je provoz nebezpečný. Podle prognóz počasí zřejmě nebude možné kvůli větru jezdit po celý den, řekl přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

Kabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí, v provozu je přes 85 let. V minulosti stávala kvůli větru zhruba dvakrát až třikrát za rok. V posledních letech ale větrných dnů přibývá. Silný vítr fouká dnes také v Jizerských horách a Krkonoších, další problémy ale hlášeny nejsou.

Meteorologové vydali na dnešek výstrahu, vítr může na horách dosáhnout v nárazech 70 až 90 kilometrů v hodině.

Dvoukabinová lanovka na Ještěd patří mezi nejstarší klasické lanové dráhy, postavena byla mezi lety 1932 až 1933.Trať je dlouhá 1188 metrů. Dolní stanice je v nadmořské výšce 600 metrů, ta horní pod vrcholem Ještědu o 400 metrů výš.

V nejvyšším bodě se kabina dostává 30 metrů nad zem. Největším problémem je boční vítr, který kabinu rozhoupává a je pak podle Štěpána obtížné a nebezpečné zajet do stanice.

Na Ještěd jede kabina čtyři minuty a drží ji lano o průměru pěti centimetrů. Využívají ji především turisté z Česka, Německa a Polska, z vrcholu hory se jim nabízí výhled na Krkonoše, Jizerské hory, Lužické hory, Český ráj a České středohoří. Loni přepravily kabiny na vrchol 295.000 lidí, šlo tak o druhou nejúspěšnější sezonu od roku 1992, kdy ji využilo 350.000 turistů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků