Dallas sestřelil Králům korunu

NEW YORK

Basketbalisté Dallasu se ve čtvrtek před svými fanoušky vyznamenali. Ve druhém utkání porazili doma Sacramento Kings 132:110 a vyrovnali v semifinále Západní konference na 1:1. Mavericks se přiblížil několika rekordům a jeden dokonce překonal. V první půli totiž nastřílel 83 bodů a stanovil tak nové maximum v play-off NBA.

Poprvé od roku 1995 nastřílel jeden tým v zápasu nadstavbové části soutěže více než 130 bodů. Dallas měl vynikající už první čtvrtinu, v níž dal 44 bodů a o jediný zaostal za rekordem ligy, o který se dělí s Los Angeles Lakers. Oběma celkům se povedlo dát během první čtvrtiny 45 bodů v osmdesátých letech.

Sacramento nedokázalo odpovědět na šňůru jedenácti bodů, přesto první čtvrtinu prohrálo jen o čtyři (40:44). V druhé části už to s hosty z kalifornské metropole bylo horší. Mavericks ještě vylepšili úspěšnost střelby, která v první půli dosáhla 64 procent, a vyprovodili svého soupeře z palubovky v poměru 39:21. Na ukazateli pak v poločasu svítil stav 83:61.

Další rána pro Sacramento přišla v třetí čtvrtině, v níž se zranila jeho největší hvězda Chris Webber, který odkulhal s bolavým kolenem. Jeho spoluhráči se v závěru snažili stáhnout propastnou ztrátu, ale neuspěli.

Přitom měli šanci, protože hráči Dallasu polevili. Střelecký prach jim začal docházet ve chvíli, kdy mohli pomýšlet na rekord který drží Boston výkonem 157 bodů. Ale během osmi minut a 52 sekund v poslední části dali jen sedm bodů. Největší podíl na kanonádě měli Nick Van Exel, který vstřelil během třiceti minut 36 bodů. Michael Finley s Dirkem Nowitzkim přidali na konto Dallasu po čtyřiadvaceti bodech.

Východní konference
Detroit - Philadelphia 104:97 po prodl. (stav série 2:0)
Západní konference
Dallas - Sacramento 132:110 (stav série 1:1)

Střelec Iverson smutným hrdinou

V druhém čtvrtečním utkání porazil Detroit doma Philadelphii v prodloužení 104:97 a vede v sérii 2:0. Pistons, kteří kralovali po základní části Východní konferenci, se museli obejít bez jedné z opor Chaunceye Billupse, který si poranil kotník. V sestavě jej nahradil Chucky Atkins a nastřílel 23 bodů, přesně tolik, kolik v dosavadních osmi zápasech, jež v play-off dosud odehrál.

Smutným hrdinou zápasu byla hvězda Philadelphie Allen Iverson. Patnáct sekund před koncem vedl jeho tým o dva body a Iverson měl šanci rozhodnout, pokud by proměnil dva trestné hody, což se mu nepovedlo. Detroit z následujícího protiútoku vyrovnal a vynutil si prodloužení.