Hlavní obsah
Očima Saši Mitrofanova Foto: Novinky

Očima Saši Mitrofanova: Co se například v Rusku nesmí a za co se trestá

Ruská sociální antropoložka Alexandra Archipovová se zaměřila na faktické údaje o trestání občanů podle nedávno přijaté zákonné normy, kdy se postihuje „veřejná aktivita, která je zaměřena na diskreditaci využití ozbrojených sil Ruské federace“.

Očima Saši Mitrofanova Foto: Novinky
Očima Saši Mitrofanova: Co se například v Rusku nesmí a za co se trestá

Tento komentář byl původně natočen pro Český rozhlas Plus.

Nejdříve ale uvedu několik bodů z nedávného prohlášení šéfa ruské rozvědky SVR Sergeje Naryškina. „Ministerstvo zahraničí USA zaúkolovalo nevládní organizace, které kontroluje, aby rozvinuly kampaň mající za cíl diskreditovat speciální vojenskou operaci na Ukrajině v ruské společnosti.“ „Doporučuje se neštítit se šíření nejnedůvěryhodnějších fejků, které mají mířit na dehumanizaci, odlidštění politického a vojenského vedení RF v očích lidu.“ „Ve Washingtonu se domnívají, že tento přístup je neefektivnější, pokud jde o městskou mládež. Předpokládá se, že po ,spolknutí‘ těchto bláznivin vyjde do ulic a zahájí v Rusku ,liberálně demokratické‘, tudíž výhodné pro Západ, změny.“

Naryškinovo sdělení má souvislost s nedávno přijatým paragrafem trestního zákona O veřejném šíření vědomě lživých informací o využití ozbrojených sil Ruské federace za účelem obrany zájmů vlasti a jejích občanů. Nejvyšší trest zde čítá 15 let odnětí svobody.

Zpět k průzkumu antropoložky Archipovové. Zaměřila se na přestupková řízení podle paragrafu, který postihuje „veřejnou aktivitu, jež je zaměřena na diskreditaci využití ozbrojených sil Ruské federace za účelem obrany zájmů Ruska a jeho občanů, udržování mezinárodního míru a bezpečnosti“. Uplatnění obdobného paragrafu trestního zákona, podle něhož je nejvyšším trestem pět let odnětí svobody, nezkoumala. Přestupkový paragraf počítá s nejvyšší pokutou 100 000 rublů.

V období mezi 4. březnem a 10. květnem 2022 bylo zahájeno 957 řízení v souvislosti s protesty proti přepadení Ukrajiny Ruskem. V tabulce sestavené Archipovovou je mnoho položek. Uvedu nejpozoruhodnější. Za tradiční plakáty (například Ne válce!) se stíhá 353 lidí. Za přítomnost na protestní akci 56 lidí. Za skandování (například Válce ne!) 22 lidí. Za demonstraci vlajky (ukrajinské nebo bílo-modro-bílé, což je pokus ruských protiputinců o nový státní symbol) 7 lidí. Za demonstraci knihy nebo za citát z ní (šlo o George Orwella a Lva Nikolajeviče Tolstého) 6 lidí. Za mlčení na protestní akci 5 lidí.

Za vyjádření názoru na internetu 251 lidí. Za veřejné nápisy 61 lidí. Za nápisy na oděvu, taškách nebo batozích 36 lidí. Za nálepky na autě 19 lidí. Za rozdávání letáků 23 lidí. Za nápis na okně či balkónu soukromého bytu 7 lidí.

Za slova v soukromé konverzaci, například ve škole, ve frontě, v práci 27 lidí. Za slova pronesená během přednášení 3 lidé. Za recitaci básní ruského klasika 19. století Nikolaje Někrasova 2 lidé. Za kázání 1 člověk. Za plivnutí na symbol Z nebo jeho dokreslení do hákového kříže 14 lidí. Za dopisy místních zastupitelů proti válce 4 lidé. Za petici proti válce 5 lidí.

Myslím, že to stačí.

Očima Saši Mitrofanova
Alexandr Mitrofanov komentuje nejčastěji vnitropolitické dění a témata spojená s vývojem v Rusku. Přehrát si tento podcast můžete také na Podcasty.cz, Spotify nebo na Apple Podcasts.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků