Hlavní obsah
Pozdní mráz v podstatě zlikvidoval úrodu některého ovoce. Ilustrační foto Foto: Agencja Gazeta, Reuters

Česko na apríla zasáhl mimořádný mráz, teploty padaly až na minus 20 stupňů

Středeční ráno v Česku bylo mimořádně chladné. Nové teplotní minimum pro 1. duben zaznamenala kolem 06:00 hodin více než třetina dlouhodobě měřicích stanic. V nížinách se teploty pohybovaly většinou mezi –5 a –9 stupni Celsia, ale na horách klesly i pod –20 stupňů. Údaje zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na Facebooku.

Pozdní mráz v podstatě zlikvidoval úrodu některého ovoce. Ilustrační foto Foto: Agencja Gazeta, Reuters
Česko na apríla zasáhl mimořádný mráz, teploty padaly až na minus 20 stupňů

V předchozích dnech do Česka dorazil studený vzduch, během noci na středu se postupně vyjasnilo, uklidnil se vítr a na některých místech leží sněhová pokrývka.

„To všechno jsou faktory, které nám přinesly extrémně nízké teploty,” uvedli meteorologové.

V Krkonoších po ránu klesly teploty pod minus 20 stupňů. Na Šumavě klesla rtuť v teploměru až k hranici minus 18 stupňů Celsia. Nejméně meteorologové naměřili u Jezerní slatě u Kvildy na Prachaticku, kde bylo minus 17,6 stupně Celsia, řekla Eva Plášilová z českobudějovické pobočky ČHMÚ.

🔷❄️Dnešní ráno je rekordní, není to apríl... V předchozích dnech k nám zatekl studený vzduch, během noci na dnešek se...

Posted by Český hydrometeorologický ústav on Tuesday, March 31, 2020

Rekordně nízké teploty pro 1. duben zaznamenala brzy ráno více než třetina ze zhruba 150 stanic, které měří 30 a více let. "Z toho bylo 14 stanic s nejnižší zaznamenanou teplotou za celý měsíc duben," uvedli meteorologové.

Ve středu přes den by se teploty měly podle předpovědi ČHMÚ pohybovat nejčastěji mezi 5 až 9 stupni. Na horách v 1000 metrech bude kolem nuly, na Šumavě kolem tří stupňů Celsia.

Čtvrtek už bude o něco teplejší. Nejvyšší teploty přes den vzrostou na 9 až 13 stupňů Celsia.

Dlouhodobou předpověď najdete na Počasí od Seznamu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků