Hlavní obsah

Šéf Dženo: Romům v ČR berou po vstupu do EU práci cizinci

Česká republika dostatečně po rozšíření EU neochránila svůj pracovní trh a nesnažila se zachovat například místa ve stavebnictví třeba pro Romy. Cizinci tak mohli romské pracovníky, kteří vykonávali méně kvalifikované činnosti, nahradit. Tvrdí to šéf romského sdružení Dženo Ivan Veselý.

Šéf Dženo: Romům v ČR berou po vstupu do EU práci cizinci

V některých regionech je bez práce dlouhodobě podle odhadů romských organizací i 90 procent příslušníků zmíněného etnika. Mají nízké vzdělání, špatně hledají práci. "Česká republika nepřišla s opatřeními, která by tato místa pro Romy a sociálně nejslabší vrstvy ochránila tak, jako je ochránily staré členské země EU," uvedl Veselý.

Tvrdí, že Romové jsou na tom po 15 letech demokracie v ČR hůře než dříve. Dosavadní členství v Unii podle něj očekávání řady z nich nenaplnilo. Romské neziskové organizace mimo jiné očekávaly, že jim EU pomůže a umožní "skutečně efektivní práci a další integraci Romů". Volají i po větším zastoupení v Evropském parlamentu.

Trh práce po rozšíření EU v roce 2004 uvolnily jen Irsko a Velká Británie. Větší překážky neklade ani Švédsko. Omezení pro zaměstnávání v EU mohou platit až do roku 2011.

Anketa
Máte po vstupu ČR do EU větší problémy sehnat práce než před 1. květnem 2004?
Ano
8.1 %
Ne
91.9 %
Celkem hlasovalo 531 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků