Hlavní obsah
Ředitel Muzea města Brna Pavel Cyprian (vpravo) zahajuje jednu z výstav v r. 2016 Foto: Jiří Smutný

Coca-Cola se smířila s Evropskou unií

Coca-Cola na počátku tohoto týdne urovnala pět let trvající spor s Evropskou komisí. Zákazníci by tak napříště měli mít možnost většího výběru nealkoholických nápojů v obchodech a v restauracích.

Ředitel Muzea města Brna Pavel Cyprian (vpravo) zahajuje jednu z výstav v r. 2016 Foto: Jiří Smutný
Coca-Cola se smířila s Evropskou unií

Unie nápojovému gigantovi vytýkala nekalé obchodní praktiky, kterými americká firma prosazovala své výrobky na evropském trhu, kde ovládla přes polovinu evropského trhu s nealkoholickými nápoji.

Na praktiky Coca-Coly si především stěžovala konkurenční Pepsi, která má na evropském trhu jen desetiprocentní zastoupení. Pod hrozbou pokuty se americká firma uchýlila k vyjednávání a slíbila, že změní prodejní praktiky. S komisařem pro hospodářskou soutěž Mariem Montim v Bruselu jednal sám ředitel podniku Seville Isdell.

V rámci ústupků se Coca-Cola například zavázala umožnit konkurenčním výrobcům umisťovat své výrobky do chladicích boxů Coca-Cola nebo zrušit přidělování exkluzivity obchodním řetězcům a restauracím.

Odstupující komisař Monti upozornil, že spotřebitel si nyní bude moci vybírat podle ceny a podle toho, na co má chuť.

"Dosavadní praxe, kterou používala Coca-Cola, vedla k tomu, že zákazník jen sáhl do chladicího boxu a bez rozmyslu vytáhl láhev, protože jiný výrobek než od CocaColy tam nebyl," citovaly Montiho agentury. Změny by se měly projevit od jara příštího roku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků