Hlavní obsah
Restaurant Chez Amina v Bronxu slaví se svou kuchyní úspěch. Foto: archiv restaurace

Odškodné za zneužití dalo vzniknout úspěšnému gastronomickému podniku

Oběť Strausse-Kahna si pořídila za odškodné restauraci v New Yorku. Když přináší mísu s polévkou, celá září. „Polévka z kravské nohy patří mezi naše nejvyhlášenější speciality,“ schvaluje volbu hostů jednoho ze stolů v restauraci Chez Amina v ulici Boston Road v newyorské čtvrti Bronx.

Restaurant Chez Amina v Bronxu slaví se svou kuchyní úspěch. Foto: archiv restaurace
Odškodné za zneužití dalo vzniknout úspěšnému gastronomickému podniku

Žena v modré košili, sepraných džínsách a pestrobarevném šátku podnik vlastní, avšak dělá všechno - vaří, obsluhuje i vypomáhá. „Nevyhýbá se ničemu. Je tady pořád,“ potvrzuje kuchař Mahmadou Naado (53) ze Senegalu.

Energická Nafissatou Diallová (41) se před šesti lety dostala do titulků a nejlepších vysílacích časů v médiích po celém světě. Dominique Strauss-Kahn (67), zvaný DSK, tehdejší šéf Mezinárodního měnového fondu a pravděpodobný uchazeč o úřad francouzského prezidenta s docela nadějnými vyhlídkami, ji měl proti její vůli přinutit k sexu. Živila se tenkrát jako pokojská v newyorském hotelu Sofitel na Times Square.

„Bez komentáře“

Strausse-Kahna zatkli, ztratil postavení i reputaci. Právníci ženy vyjednali s exbankéřem mimosoudní vyrovnání výměnou za stažení civilní žaloby. Hovořilo se o 1,5 miliónu dolarů (37,5 miliónu korun). Po uhrazení všech nákladů na právníky a poradce mohl Afričance zůstat zhruba milión dolarů (25 mil. korun).

Teď tráví Nafissatou Diallová, matka 17leté dcery, veškerý čas v restauraci, kterou si za peníze od DSK koupila. Otevřela ji v květnu 2014, stojí na rušném místě poblíž mešity a kostela letniční církve a záhy si vydobyla pověst jednoho z nejlepších podniků s pikantní africkou kuchyní ve městě. Dvacet stolů, dřevěné židle, stříbrné příbory, televize s velkou obrazovkou, ale bez licence pro prodej alkoholu.

Majitelka neposkytla od skandálu jediný rozhovor pro média. V prvních dnech po otevření, kdy její podnik obléhali francouzští novináři, se dokonce úplně stáhla do ústraní. Personál podepsal ve smlouvách i dodatek, že se nebude vyjadřovat k soukromí své šéfové. Na otázku reportérky týdeníku Bunte ohledně DSK odpovídá rezolutně, až dotčeně: „Bez komentáře.“

Pozor na peníze. Jen ty falešné

Po jedenácté dopolední se lokál pozvolna plní. Taxikáři, policisté, domovníci ze sousedství a afričtí přistěhovalci i ze vzdálenějších míst patří ke stálým hostům. „Vaří tu výborně,“ pochvaluje si Cise Elle (52), taxikář z Ghany, který tu obědvá každý den.

Servírka Katayone Abdulahová (26) prozradila, že už si v restauraci pochutnávala celá řada prominentů, třeba herec George Clooney. Jakmile to její šéfka zaslechne, hlasitě se rozesměje a pak zmizí v kuchyni.

Podniku se daří, Nafissatou si nemá nač stěžovat. Přesto zůstává v jednom ohledu nedůvěřivá. Protože už narazila na falešné peníze, visí u pokladny cedulka s upozorněním: „Pravost všech bankovek nad deset dolarů bude přezkoušena“. Ve skutečnosti na to ale žádné přístroje nemá. To však zákazníci nevědí. Nebo alespoň doposud nevěděli...

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků