Hlavní obsah

Šestnáct let v ledu. Teprve nyní vydá Šiša Pangma tělo legendárního horolezce

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Je to drsný příběh, ale takové už k horolezectví bohužel patří a nedílně s ním souvisejí. Alex Lowe byl jedním z nejvýraznějších horolezců své generace. V říjnu 1999 ho však společně s jeho parťákem kameramanem Davidem Bridgesem zasáhla lavina. Teprve nyní jejich těla, stále ještě v ledu, našli jiní horolezci. Smutný příběh se tak po více než 16 letech dočká svého očekávaného konce.

Foto: Alex Lowe foundation

Alex Lowe na archivním snímku

Článek

Na osmitisícové hoře Šiša Pangma v Tibetu byla po 16 letech nalezena těla dvou amerických horolezců Alexe Lowea a Davida Bridgese. V říjnu 1999 je zabila mohutná lavina. Těla Američanů byla v ledovci na zmíněné 8013 metrů vysoké hoře objevena dvojicí jiných horolezců minulý týden.

Čtyřicetiletý Lowe byl považován za jednoho z nejvýznamnějších horolezců své generace. V horolezecké komunitě byl rovněž oceňován za to, že se podílel na záchraně několika svých kolegů. Na čtrnáctou nejvyšší horu světa se vydal se svým dobrým kamarádem, devětadvacetiletým kameramanem Bridgesem.

Nález jejich těl oznámila v pátek Loweova bývalá žena, která vede nadaci nesoucí manželovo jméno společně se svým nynějším manželem Conradem Ankerem. Anker byl na svazích Šiša Pangmy v den, kdy Lowea usmrtila lavina, s lehčím zraněním ale tehdy vyvázl živý. Několik dní pak ještě spolu s dalšími lidmi na místě po pohřešované dvojici pátral. Později se oženil s vdovou po Loweovi a adoptoval jeho tři syny.

Výbava a oblečení hovoří jasně

Ankerovi byli minulý týden se svou nadací v Nepálu, když jim zatelefonovali horolezci David Göttler a Ueli Steck, kteří je informovali o nálezu těl. Ta prý „jsou stále uvězněna v modrém ledu, ale začínají se z ledovce vynořovat”. Podle oblečení a výstroje Ankerová prohlásila, že se „nepochybně” jedná o pohřešovaný pár.

Horolezci přesně popsali výbavu a oblečení, podle kterého bylo jasné, že nejde o někoho, kdo byl pouze na treku, či o pastevce jaků. Těla by měla být vyzvednuta z ledu v brzké době.

Šiša Pangma se nachází v jižní části středního Tibetu asi 120 km západně od masivu Mount Everestu a 11 km od hranic Nepálu. Pokořena byla jako poslední z osmitisícovek až v roce 1964.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám