Hlavní obsah
 

Václav Vorlíček ve Varech poděkoval za český potlesk

Program karlovarského festivalu pravidelně nabízí nejen novinky, ale také stálice a ‚klasiky‘ české (československé) i zahraniční produkce. Letos mimo jiné film Kdo chce zabít Jessii? Ten osobně uvedl jeho režisér a scenárista Václav Vorlíček, který si v sobotu během závěrečného ceremoniálu z rukou Jiřího Bartošky převezme Cenu prezidenta MFF KV za přínos české kinematografii.

 
Václav Vorlíček ve Varech poděkoval za český potlesk

Vorlíčka na scéně Městského divadla ve Varech, kde se film ve čtvrtek promítal, přivítali Marek Eben a Jiří Bartoška.

„Je pro mne velkou ctí v rámci 52. Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary ocenit a pozvat na jeviště velkého československého režiséra,“ uvedl Vorlíčka Bartoška.

Zaplněné divadlo mu následně několik minut vestoje aplaudovalo.

Václav Vorlíček

Foto: Petr Horník, Právo

„Všechny vás zdravím. Na plátně proběhl pěkný kousek mého života,“ řekl režisér k medailonku sestříhanému z jeho filmů.

„Musím se přiznat, že při práci na filmech, které se tady ukázaly, jsem se celý život výborně bavil. A ještě jsem za to byl placený,“ vyprávěl a přítomné překladatelce dal dlouhými, ale krásnými pasážemi docela zabrat.

„Já vám děkuji za potlesk, ten je bez překladu a zněl skoro úplně česky. To byl český potlesk a já vám za něj moc děkuju,“ rozesmál po jedné takové publikum.

Václav Vorlíček

Foto: Petr Horník, Právo

„Film, který uvidíte, je starý 52 let, jestli jsem dobře počítal. V té době jsem přišel s nápadem, že by se daly komiksové figurky nějakým způsobem uvolnit z toho komiksu a vniknout mezi lidi, za Milošem Macourkem, o němž jsem věděl, že má smysl pro humor. A tak jsme se domluvili, že to podržíme jako nápad, nikomu to neprozradíme a časem, až budeme mít oba čas, tak pojedeme k němu na chalupu a tam to napíšeme,“ vyprávěl.

Jiřímu Bartoškovi ovšem navrhl, aby byl na festivalu uveden jiný jeho snímek - Pane, vy jste vdova!. „Protože to považuju za nejpropracovanější komedii,“ vysvětlil.

Z filmu Kdo chce zabít Jessii?

Foto: KVIFF

„Ale Jiří (Bartoška - pozn. red.) řekl: ‚No jo, ale ty jsi dějiny, tak to bude černobílý‘,“ dodal Vorlíček a zavzpomínal i na zájem ze strany americké produkce. Kvůli událostem v srpnu 68 ale spolupráce nebyla dotažena do konce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků