Hlavní obsah
Juraj Herz převzal od prezidenta festivalu Jiřího Bartošky Křišťálový glóbus Foto: Milan Malíček, Právo

Režisér Juraj Herz dostal Křišťálový glóbus

Režisér Juraj Herz převzal v pátek odpoledne v Karlových Varech od prezidenta festivalu Jiřího Bartošky Křišťálový glóbus za dlouholetý umělecký přínos světové kinematografii. Stalo se tak před promítáním Petrolejových lamp. Herzovi přišla poděkovat i Iva Janžurová, která hrála v tomto filmu hlavní roli.

Juraj Herz převzal od prezidenta festivalu Jiřího Bartošky Křišťálový glóbus Foto: Milan Malíček, Právo
Režisér Juraj Herz dostal Křišťálový glóbus

„Ceny si velmi vážím. Dost mě překvapilo, že jsem toho tolik natočil,“ řekl Herz poté, co byl promítnut sestřih z jeho filmů.

Jiří Bartoška v úvodu zmínil, že ho mrzí, že se nikdy před kamerami s Herzem nesetkal. „Byl jsme dotázán, jestli jsem někdy natáčel s Jurajem Herzem. Bohužel ne. V jednom castingu jsem však postoupil hodně daleko, ale nakonec to vyhrál Harapes. Osobně si myslím, že bych to zahrál líp,“ zavtipkoval Bartoška.

Popřát Herzovi přišla i Iva Janžurová, která si zahrála v jeho Petrolejových lampách.

Foto: Milan Malíček, Právo

Na filmovém festivalu v západočeském lázeňském městě byl už v roce 1986 oceněn jeho snímek Zastihla mě noc a loni zde Herz představil horor T.M.A.

Režisér tíhl k umění již od mládí. Po skončení druhé světové války studoval fotografii na střední škole, poté se věnoval herectví a režii na loutkářské fakultě DAMU. Následně spolupracoval s divadlem Semafor, postupně se dostal až do barrandovských studií, kde zprvu dostával menší filmové role.

Do jeho bohaté filmografie patří například Sběrné surovosti (1965), Spalovač mrtvol, Sladké starosti, Upír z Feratu či Holky z porcelánu. Kromě celovečerních filmů natáčel i televizní seriály, známí jsou jeho Černí baroni nebo Černí andělé.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků