Hlavní obsah

Mezi alkoholem a dětmi volí Paprika Steenová ve filmu Potlesk

V soutěži na MFF Karlovy Vary letos nechybí ani zástupce skandinávské kinematografie. Své drama o boji s alkoholem představí dánský režisér Martin Pieter Zandvliet.

Mezi alkoholem a dětmi volí Paprika Steenová ve filmu Potlesk

Thea je slavnou a zralou herečkou. Její výkony sklízí zasloužený potlesk. Teď zrovna opakovaně dominuje divadlu ve hře Kdo se bojí Virginie Woolfové. Jenže když odchází z jeviště, mění se v ženu pod líčidly. A ta má svých problémů dost.

Je nevyléčená alkoholička. Když se jí před představením asistentka ptá, jestli si dává skleničku proto, že je nervózní, odpovídá lakonicky: „Nejsem, vždycky tolik piju.“

Thea nikdy nechtěla být ordinérní, chce žít naplno, bohužel to znamená také naplno si užívat vlastních závislostí.

Nicméně nejhorší období, kdy si vybíjela svou agresivitu i na svých dvou malých synech a manželovi, už má za sebou. Jenže její druh už zakotvil i s dětmi, kterých se ona dobrovolně vzdala, jinde. A Thea chce aspoň něco ze svého předalkoholového období zpátky.

Debut dánského režiséra Martina Pietera Zandvlieta se opírá o výkon i u nás známé herečky Papriky Steenové. Letos jsme ji mohli vidět hned ve dvou filmech na Febiofestu (thriller Neboj se mě a film podle scénáře Larse von Triera – Raná léta: Erik Nietzsche, část 1.) a do Varů by měla zavítat osobně.

V Potlesku (Applause) si se svým výkonem vyhrála do nejmenších detailů, jako je nenápadný třesot rukou, a přesně herecky zformulovala vnitřní zápas své postavy.

Karlovarský festival uvede tento film ve světové premiéře.

Potlesk
Dánsko 2009, 86 min.
Režie: Martin Pieter Zandvliet, scénář: Anders Frithiof August, Martin Pieter Zandvliet, hrají: Paprika Steenová, Michael Falch, Sara-Marie Malthaová aj.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků