Hlavní obsah
Rezidence Romana Janouška Foto: Jan Handrejch, Právo

Štěpán Kučera: Nervózní řidiči

Ulice Lopatecká a Na Lysině leží v samém srdci Podolí. Můžete se tu kochat prvorepublikovou vilovou zástavbou, kvetoucími kaštany a lípami i malým hřbitůvkem a občas se vám mezi domy povede zahlédnout panorama Vyšehradu, petřínského kopce a Hradčan.

Rezidence Romana Janouška Foto: Jan Handrejch, Právo
Štěpán Kučera: Nervózní řidiči

Na rohu těch dvou ulic se tyčí za kamennou zdí a železnými branami dvě vily – tu větší vlastní podnikatel Roman Janoušek, tu menší manažer Miroslav Dvořák. Stavby jsou to sebevědomé a povýšené, což by potvrdili obyvatelé sousedního domu, kteří teď místo na Prahu koukají do Janouškovy betonové zdi.

Tu pozoruhodnou podolskou dominantu jsem poprvé viděl v únoru během zájezdu agentury Corrupt Tour, která pořádá poznávací cesty po stopách české korupce.
Janouškova vila je součástí okruhu Pražské safari po hnízdech našich největších dravců. Z výkladu průvodce jsme se mimo jiné dozvěděli, že poté, co si sousedé na Janouškovu zeď stěžovali na pražském magistrátu (pochopitelně marně), nabídla jim paní Janoušková coby kompenzaci za ztracený výhled barevnou televizi. Během výkladu zastavila za naším výletním autobusem limuzína a z ní se v doprovodu řidiče vynořil sám Janoušek, zvaný Lord Voldemort. Protože naše výprava byla složená převážně z novinářů, hned k němu vystřelily fotoaparáty i kamera České televize. Janoušek s řidičem vběhli do betonového paláce tak nakvap, že nechali otevřené dveře auta. Oko kamery je pronásledovalo i za bránu, což právě teď mimochodem řeší Rada ČT.

V březnu jsme si poslechli odposlechy Janouškova povídání s bývalým primátorem Bémem a krátce nato sám opilý Lord Voldemort málem přizabil starší paní, když jí předtím naboural auto. V rozhovoru pro časopis Týden pak své dočasné šílenství připisoval velkému tlaku: „Představte si, že máte neustále v patách záhadná auta, před dům vám nějaká satirická cestovní kancelář vozí autobusy plné lidí, kteří si vás fotí jako na safari, média na vás pořádají hony…“

Štěpán Kučera

Foto: Petr Horník, Právo

Co z toho vyplývá? Že to funguje! Jak říká zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček, nejlepší způsob, jak bojovat proti autoritě kmotrů, je vysmát se jim. Další zastávky Pražského safari byly u sídel Iva Rittiga, Martina Vnoučka, Tomáše Hrdličky a Martina Romana. Na pražských silnicích tak zřejmě brzy přibude nervózních řidičů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků