Hlavní obsah
 

České lvy ovládlo Nabarvené ptáče, z herců uspěli Schmitzer a Ramba

V pražském Rudolfinu v sobotu rozdali filmové ceny Český lev. Nejlepším filmem se stalo Nabarvené ptáče a Václav Marhoul dostal i cenu za nejlepší režii. Nabarvené ptáče ceremonii zcela ovládlo s celkem devíti cenami. Nejlepším hercem je letos Jiří Schmitzer a nejlepší herečkou Tereza Ramba.

 
České lvy ovládlo Nabarvené ptáče, z herců uspěli Schmitzer a Ramba

Nejlepším hercem v hlavní roli byl vyhlášen Jiří Schmitzer, který hrál v dramatu Staříci. „Všechny, kdo pracují na filmu, spojuje jediný cíl, aby udělali dobrou věc. A pokud tady stojím, tak je to velmi potěšující, že se mi to povedlo, že si to nemyslím jenom já,” řekl Schmitzer.

Nejlepší herečkou v hlavní roli je letos Tereza Ramba z tragikomedie Jiřího Havelky o domovní schůzi Vlastníci.

„Mám obrovskou radost, já jsem si to strašně přála asi od patnácti let. Já bych to potřebovala vyhrát ještě jednou, protože jsme slíbila mámě, že když to vyhraju, tak jí to dám... děkuju strašně moc Jirkovi Havelkovi,” řekla herečka.

Nejlepším dramatickým seriálem roku se stal Most! režiséra Jana Prušinovského a scenáristy Petra Kolečka.

Kolečko poslal poděkování do Mostu a poděkoval i „všem divákům, že tomu dali takhle velkou šanci”.

Režisér a scenárista Nabarveného ptáčete Václav Marhoul

Foto: Milan Malíček, Právo

Jiří Schmitzer

Foto: Milan Malíček, Právo

Hudební doprovod obstarala skupina Tata Bojs.

Foto: Vít Šimánek, ČTK

Tereza Ramba

Foto: Vít Šimánek, ČTK

První ocenění večera převzal v kategorii mimořádný počin v audiovizi Václav Marhoul za film Nabarvené ptáče.

„Já vám strašně děkuju, já jsem dnes večer čekal všechno možné, ale tohle jsem nečekal,“ uvedl Marhoul.

Jako režisér pak musel děkovat ještě jednou. „Chci strašně poděkovat akademii... stalo se, že jsem začal režírovat a chci se vyznat z lásky k filmové režii, je to absolutně úžasná krásná práce,” dodal.

Český Lev Tereza Ramba

Video: Novinky

Za kameru byl oceněn Vladimír Smutný, který točil Nabarvené ptáče. „Být kameramanem u tohoto filmu nebylo jednoduché. Děkuju moc akademii za pro nás příznivou žeň. Chtěl bych poděkovat všem lidem, kteří se mnou dělali kamerový štáb,” řekl.

V kategorii televizní film nebo minisérie zvítězil Vodník Viktora Tauše. Producent Jaromír Kallista převzal cenu za mimořádný přínos české kinematografii.

Nejlepší scénář letos napsal Jiří Havelka k filmu Vlastníci.

„Já čumím,” začal Havelka. „Moc děkuju akademikům... je to pro mě žinantní  přebírat cenu za scénář, protože se na tom podílelo hrozně moc lidí. Musím poděkovat svým sousedům a samozřejmě paní, co bydlí v přízemí, která zabila veškerou uměleckou hyperbolu realitou.”

Lva za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli převzala Klára Melíšková za roli v tragikomedii o domovní schůzi Vlastníci. „Já jsem málem zkolabovala, musím přiznat, že jsem si uvědomila, že strašně ráda dostávám České lvy, moc mě to těší a moc si toho vážím,” řekla nadšená Melíšková na pódiu.

Jenovéfa Boková a Darja Kaščejevová

Foto: Milan Malíček, Právo

Kameraman Vladimír Smutný a režisér Jiří Havelka

Foto: Milan Malíček, Právo

Klára Melíšková

Foto: Milan Malíček, Právo

Darja Kaščejevová

Foto: Milan Malíček, Právo

Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli letos předvedl Ladislav Mrkvička ve filmu Staříci. Herec se na ceremoniál nemohl dostavit osobně.

Českého lva za nejlepší zvuk dostal Pavel Rejholec za snímek Nabarvené ptáče režiséra a producenta Václava Marhoula. Nejlepší hudbu letos vytvořili Ivan Acher a Michal Novinski pro pohádku Hodinářův učeň.

Nejlepším dokumentárním filmem je Dálava. Českého lva za scénografii si odnesl Jan Vlasák za film Nabarvené ptáče. Autorkou nejlepších kostýmů byla letos zvolena Helena Rovná, která rovněž spolupracovala na filmu Nabarvené ptáče.

Záznam: Příchody hostů na předávání cen Český lev

Video: Novinky

Cenu za nejlepší filmové masky si převzal Ivo Strangmüller za Nabarvené ptáče a v kategorii střih byl oceněn Luděk Hudec opět za Nabarvené ptáče.

Cena Magnesia za nejlepší studentský film náleží dílu Dcera režisérky Darji Kaščejevové, která už byla předtím nominována na Oscara.

Přehled hlavních vítězů:

Film: Nabarvené ptáče

Režie: Václav Marhoul

Scénář: Jiří Havelka

Herec v hlavní roli: Jiří Schmitzer

Herečka v hlavní roli: Tereza Ramba

Herec ve vedlejší roli: Ladislav Mrkvička

Herečka ve vedlejší roli: Klára Melíšková

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků