Hlavní obsah
Malá čarodějnice Foto: Česká televize

Filmové pohádky pro děti, které vaše ratolesti zabaví na dlouhé hodiny

Jaké pohádky pustit dětem, aby je opravdu bavily? Zkuste našich deset tipů.

Malá čarodějnice Foto: Česká televize
Filmové pohádky pro děti, které vaše ratolesti zabaví na dlouhé hodiny

1. Můj soused Totoro

Animovaný japonský film Můj soused Totoro, který natočil režisér Hajao Mijazaki už v roce 1988, dostane vaše děti i dnes. Asijská poetika je úplně jiná, než na co jsou zvyklé z českých klasik, případně z trháků od Walta Disneyho. Snímek vypráví příběh o rodině, která se odstěhovala na venkov. Tam dvě malé sestry objeví lesního ducha Totora. Film chválili kritici i dětští psychologové.

2. Ukradené Vánoce

Snímek režiséra Tima Burtona z roku 1993 můžete dětem pustit nejen o Vánocích. Jeho specifický styl je trochu strašidelný, ale díky veselým písničkám a úžasné animaci se určitě bát nebudou. Film je o kostlivci Jackovi Skellingtonovi, který žije v městečku Halloween a dohlíží na všechno strašení v tento den. Jenže Jack už je každoroční rutinou, kdy se celé město připravuje na 31. října, absolutně znuděný. Jednoho dne se ocitne v sousedním Vánočním městě, které ho hodně zaujme. Rozhodne se, že unese Santu Clause a uspořádá Vánoce po svém. Na pomoc si povolá halloweenské kamarády, jenže dojde ke katastrofě - děti vůbec nejsou nadšené, když jim dárky hororového vzezření v předvečer Vánoc přiváží duchové a vlkodlaci...

3. Aladin

V roce 1992 pod taktovkami režisérů Johna Muskera a Rona Clementse vznikla disneyovská klasika, jejíž animace je nádherná i desetiletí po premiéře. Chudý Aladin, jehož jediným přítelem je opička Abu, sní o úniku ze života v bídě a o lásce krásné princezny Jasmíny. Sultánův rádce ho chce využít k získání kouzelné lampy, jíž se ale Aladin stane majitelem a jejíž džin mu splní přání. Příběh o Aladinovi, který je jednou z nejznámějších a nejčastěji zpracovávaných arabských pohádek, vznikl pravděpodobně okolo druhé poloviny dvanáctého století v Egyptě.

4. Příšerky s.r.o.

Je až neuvěřitelné, že premiéra Příšerek s.r.o. proběhla už v roce 2001. Režiséři Pete Docter, Lee Unkrich a David Silverman odvedli výbornou práci. Do světa strašidel, kde se elektrická energie získává z dětského křiku hrůzy, se omylem dostala holčička Boo. Svou přítomností samozřejmě vzbudila velký rozruch.

5. Karlík a továrna na čokoládu

V roce 2005 natočil režisér Tim Burton podle knihy Roalda Dahla film o fantastické továrně na čokoládu. V pohádce hrají Freddie Highmore, Johnny Depp nebo Helena Bonham Carter. Chudý Karlík se díky zlatému losu dostane s dalšími dětmi do místní výrobny sladkostí, kde prožije den, který splní jeho nejdivočejší sny.

6. Dívka na koštěti

Mistr pohádek, režisér Václav Vorlíček v roce 1971 natočil příběh o čarodějnici Saxaně (Petra Černocká), která se dostala do světa lidí, kde se jí zalíbí. Aby tam mohla zůstat, musí splnit prazvláštní úkol.

7. Malá čarodějnice

V roce 1984 natočil Zdeněk Smetana podle předlohy Otfrieda Preußlera kouzelnou animovanou pohádku o čarodějnické začátečnici, která se připravuje na složení zkoušek z čarodějnického umění. Pohádku namluvila nezaměnitelná herečka Jiřina Bohdalová.

8. Pohádky tisíce a jedné noci

Režisér Karel Zeman se v roce 1974 inspiroval arabským povídáním o Sindibádovi a vyrobil nádhernou animovanou pohádku. Sedm příběhů provede dětské diváky životem slavného námořníka, který při cestě za štěstím zdolává různé překážky.

9. Tři oříšky pro Popelku

V roce 1973 režisér Václav Vorlíček natočil podle příběhu spisovatelky Boženy Němcové o Popelce film, který každoročně můžete vidět o Vánocích v televizích. V pohádce, kde hlavní role chudé dívky a prince hrají Libuše Šafránková a Pavel Trávníček, zní hudba geniálního skladatele Karla Svobody a děti jistě ocení i krásné kostýmy a vtipné dialogy.

10. V hlavě

Režiséři Pete Docter a Ronaldo Del Carmen v roce 2015 uchvátili dětské i dospělé diváky animovaným příběhem o Riley. Díky pohledu do její hlavy vidíme, jak je ovládána jednotlivými emocemi - například Strachem, Hněvem nebo Smutkem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků