Hlavní obsah
Zdeněk Svěrák Foto: Lukáš Táborský, Právo

Zlínský filmový festival ocení za tvůrčí přínos Zdeňka Svěráka

Uznání za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě pro děti a mládež, které se každoročně uděluje v rámci Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež ve Zlíně, letos převezme Zdeněk Svěrák, sdělil mluvčí festivalu Martin Pášma. Padesátý ročník filmové přehlídky se koná od 30. května do 6. června.

Zdeněk Svěrák Foto: Lukáš Táborský, Právo
Zlínský filmový festival ocení za tvůrčí přínos Zdeňka Svěráka

Čtyřiasedmdesátiletý scenárista a herec Zdeněk Svěrák, jenž je osudově spjat s osobou génia Járy da Cimrmana, patří k nejčinorodějším postavám domácí scény a na jeho neurážlivý humor vzácně slyší generace fanoušků i obec odborných kritiků. Na svém kontě má řadu nezapomenutelných komedií, divadelních her, zlidovělých písní.

Posledním Svěrákovým hereckým počinem je snímek Kuky se vrací v režii syna Jana Svěráka. V českých kinech se bude snímek promítat od 20. května.

V minulých letech uznání za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě pro děti a mládež převzali například Lubomír Lipský, Iva Janžurová, Libuše Šafránková či Karel Smyczek.

100 let Karla Zemana

Program letošní přehlídky je předznamenán řadou výročí. Oslavováni budou zejména se zlínským filmovým studiem spojení velikáni - Karel Zeman a Elmar Klos, oba by se letos dožili 100 let.

Kromě tradiční konfrontace mezi filmy pro děti a mládež z celého světa nabídne jubilejní 50. roční ve své nesoutěžní části především sekci Dny české a slovenské kinematografie, unikátní rozsahem i dramaturgií. Divákům bude promítnuto 120 českých a slovenských snímků, mapujících historii české, respektive československé kinematografie.

Zahraniční hosty pořadatelé stále tají. Již nyní je ale jasné, že z domácích osobností na festival zavítá Václav Vorlíček, který zde oslaví své osmdesátiny. Křeslo porotce v sekci evropských debutů přijala dokumentaristka Olga Sommerová.

Příznivci techniky a fanoušci stříbrného plátna se mohou těšit na výstavu s názvem Bývali jsme báječní a mívali jsme kliku. Od 30. května do poloviny června ve Zlatém jablku zájemci mohou obdivovat 50 historických mašin. Podle Petra Sokola, majitele sbírky, expozici budou dominovat promítačky, k vidění však budou i kamery, magnetofony, přepisová technika.

Filmové přehlídky se ve Zlíně konaly již v letech 1941 a 1942 pod názvem Filmové žně nebo také Zliennale. Dodnes jsou považovány za počátek tradice filmových festivalů v Československu. Dějiny zlínského filmového festivalu se začaly psát v roce 1961. Postupem času se festival rozrůstal co do počtu filmů, hostů i kinosálů. Jistým mezníkem se stal 48. ročník, kdy festival získal šest nových kinosálů a celkový počet se tak vyšplhal na 23 projekčních míst. Výjimečný byl i rekordním počtem uvedených filmů, a to 570 z 52 zemí, a návštěvností, když do města zavítalo 108 722 lidí.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků