Hlavní obsah
Zlatá mládež Foto: Česká televize, Michaela Buchtová

Zlatá mládež objevuje život mimo západní civilizaci

Docureality Zlatá mládež je zpátky a pětice mladých zhýčkaných lidí z Prahy opět objevuje v režii České televize obtíže života za hranicemi své sociální skupiny.

Zlatá mládež Foto: Česká televize, Michaela Buchtová
Zlatá mládež objevuje život mimo západní civilizaci

Tentokrát je však štáb po zahřívacím kole mezi pražskými bezdomovci vyšoupl rovnou za hranice západní civilizace. V Indii si vyzkoušeli, jak se šijí boty, a příště je tu čeká ještě práce na venkově.

V Africe budou muset přežít v chudinském slumu v Nairobi i v uprchlickém táboře uprostřed pouště, ale taky se vydají na cestu s uprchlíky přes Balkán do Evropy.

Obměněné sestavě aktérů kraluje excentrik Renato, známý už z předešlé řady. Na média, nebo aspoň na pozornost, jsou však tentokrát zvyklí všichni, což dost možná určuje i jistou opatrnost v projevu. (Raperka Sharlota, youtuber Mike a začínající politik Petr si na veřejném působení dokonce postavili způsob obživy, jen servírka Klára pracuje ve stripclubu.)

Proti první řadě tedy ubylo úšklebků i hysterických scén, i když štítivé poznámky sem tam uniknou, probírání pražských popelnic zkrátka páchne stejně jako uličky v Indii.

Mezi pražskými bezdomovci se všichni chovají zdrženlivě a s respektem, nicméně nocleh nezvládnou: dívky utečou z ubytovny na letiště, kluci se dokonce pokusí o podvod a místo pod mostem tajně přespí u Renata. V Indii ale už kulturní šok zapůsobí silněji a zábrany padnou. Vlak na nádraží vypadá jako náklaďák do koncentráku, cestující jsou za zamřížovanými okny bez skel jako zvířata v zoo.

Útěky od tématu


Stejně jako hrdinové první řady se podivují nad tím, jak to jinde chodí, a někdy i uznají, že si leccos představovali jinak. V Indii například čekal Mike poušť a Sharlota naopak džungli, ale o konfrontaci s vlastními možnostmi se zatím mluvit nedá, pokud za ni nepovažujeme nutnost vydržet v horku ve špíně a bez sprchy.

Zklamání v pětici způsobilo zjištění, že v Indii se za výplatu, která nestačí ani na základní potřeby, šijí i boty české značky. Všichni uznají, že asi budou víc sledovat výrobní štítky, Renato odvážně prohlásí, že možná tedy bude raději utrácet víc peněz za dražší italské zboží, přesto se jim o řešení situace moc přemýšlet nechce. To je na ně moc politika, utíkají od tématu a nakonec usoudí, že je lepší aspoň malá výplata než žádná. Příště zjistí, že rýžová pole vypadají jinak, než si představovali. Žádné zelené terasy na úchvatných panoramatických fotografiích, ale bláto až po kolena.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků